Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Autojuhid, tähelepanu! Mõnel metsloomal algab peagi jooksuaeg

ERR

Punahirv. Pilt on illustreeriv.
Punahirv. Pilt on illustreeriv. — FOTO: 123RF

Looduskaitse spetsialist Tõnu Talvi rääkis "Terevisioonis", et peagi on põdral ja punahirvel algamas jooksuaeg ning eriti õhtuhämaruses ja koiduvalguses võivad nad maanteele joosta. Tegemist on sõraliste grupiloomadega, mis tähendab, et ühele üle tee lipsanud loomale võib järgneda veel paarkümmend.

Statistika võib paljusid üllatada: keskmiselt juhtub Eestis 16 õnnetust päevas, kus auto ja mõni metsloom või lind kokku põrkavad. Mullu oli Eestis 4118 kokkupõrget loomaga, mille kogukahju oli 12 miljonit eurot.

Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi ütles põhjustest rääkides, et eelkõige peame selle puhul inimloomade otsa vaatama. "Meid on liikluses palju rohkem, me oleme agressiivsemad ja kiiremad ja teisest küljest eks ulukeid on ka veel õnneks Eesti looduses palju ja nad liiguvad paraku."

Õhtune hämardumine ja hommikune koiduaeg on Talvi sõnul kõige suurem tõenäosus loomadega kokku põrgata, sest loomad hakkavad rohkem liikuma ja nende arvates on neil siis turvalisem.

Tõnu Talvi rõhutas, et liikluse mõttes ohtlikel liikidel on algamas jooksuaeg. "Kitsel on lõppenud, aga põdral ja punahirvel algab. Metsseal veidikene hiljem. Sealt tuleb ka selline sagin ja ärevus ja rohkem liikumine," ütles Talvi. Ta lisas, et loomade tähelepanu võib praegusel juhul rohkem hajuda tänu paljunemisele ning vastassugupoole ja liigikaaslaste vastu suurema huvi tundmisele. Samuti rõhutas ta, et paljud suuremad sõralised on grupi- ehk karjaloomad, kelle puhul tuleb liikluses alati tähele panna seda, et ühele teed ületanud loomale võib neid veel mitmeid järgneda. Väga suur tõenäosus on selleks nii metssea kui metskitse puhul.

Vaata lähemalt allolevast videost!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen