Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Eestis liigub ringi sadu HIV-positiivseid inimesi, kes isegi ei tea, et nad viirust kannavad

21. mail algas üle-Euroopaline testimisnädal, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste testimise olulisusest. Eesti on oma statistikaga aga kahjuks endiselt esirinnas. Kuid veelgi suurem probleem ongi just see, et meie seas liigub järjest rohkem HIV-positiivseid inimesi, kes ei ole ennast testinud ning nakatavad nii ka teisi.

Kui veel mõned aastad tagasi peeti HIV-d pelgalt narkomaanide seas levivaks haiguseks, siis tänaseks on see kanda kinnitanud kõikjal meie ümber. 3 aastat tagasi said positiivse testi 125 inimest ning aasta hiljem oli see arv juba 250. Eelmisel aastal diagnoositi HIV küll vaid 183 inimesel, kuid see ei tähenda, et probleem oleks kuidagi vähenenud, vahendab "TV3 uudised".

"Alates COVIDi ajast on testimisaktiivsus vähenenud, mis tähendab seda, et võib-olla paljud, kellel oleks vaja minna testima, ei jõua sinna," ütles TAI uimastite ja sõltuvuse osakonna juhataja Iveta Tomera.

Ka terviseminister Riina Sikkut kinnitas, et olukord pole kiita. "HIV puhul oleme me paraku ikka selles Euroopas selles negatiivses tipus. Meil HIV-d levib palju, nüüd esimene samm ongi testimisnädala raames ennast testimas käia," sõnas minister.

Kõige suurem probleem ei olegi Eestis mitte kõrge statistika, vaid see, et meie tänavatel liigub endiselt ligi tuhat inimest, kes on nakatunud HI-viirusega, kuid pole end tänaseni testinud.

"Tegelikult võib olla nii, et aastaid võib inimene tunda end hoopis tervena ja haigused ei pruugi üldse kohe märku anda, nii HIV kui ka teised sugulisel teel levivad haigused. Kuid nakatunud inimene siiski kannab haigust edasi, mis tähendab seda, et ta nakatab ka oma teisi partnereid," ütles TAI uimastite ja sõltuvuse osakonna juhataja Iveta Tomera.

Vaata lähemalt päises olevast videost alates 34:55.

HIV testi saab teha HIV testimis- ja nõustamiskabinettides, noorte nõustamiskeskustes, pere- ja eriarstide juures üle Eesti. Testimis- ja nõustamiskabinettides saab lisaks HIV-le lasta end testida ka B- ja C-hepatiidi ning süüfilise suhtes. HIV nõustamis- ja testimiskabinettides ja noorte nõustamiskeskustes on testi tegemine tasuta, ka neile, kel ravikindlustust ei ole. Endale sobivaima testimiskoha kontaktid leiab TAI veebilehelt.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen