Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Ei olegi Kristen Michal! Just seda inimest tahaksid eestlased kõige enam peaministriks

BNS

Kristen Michal
Kristen Michal — FOTO: Priit Simson/Delfi Meedia

Ühiskonnauuringute Instituudi viimase küsitluse põhjal on kõige populaarsem peaministrikandidaat jätkuvalt Isamaa esimees Urmas Reinsalu, kellele järgneb värskelt peaministriametisse astunud reformierakondane Kristen Michal. 

Vastajatelt küsiti, keda nad eelistaksid näha peaministriametis? Valida oli võimalik riigikogus esindatud erakondade esimeese vahel ning vastajate eelistuste põhjal kujunes välja järgmine paremusjärjestus. Urmas Reinsalu toetas 23 protsenti, Kristen Michalit 20 protsenti, Keskerakonna esimeest Mihhail Kõlvartit 13, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liidrit Martin Helmet, sotsiaaldemokraatide esimeest Lauri Läänemetsa neli ja Eesti 200 esimeest Margus Tsahknat kaks protsenti. 

Veel küsiti, millised on vastajate ootused uue peaministri osas ning küsimus oli järgmine: „Palun öelge, millised on teie ootused sellele, kuidas Kristen Michal saab oma tööga peaministrina hakkama," kõlas küsimus. 38 protsendi vastajate arvates saab Michal oma tööga hakkama „väga halvasti“ või „pigem halvasti“, 35 protsendi arvates „pigem hästi“ või „väga hästi“ ning 27 protsendil puudus arvamus. 

Kuna meedias on viimasel ajal avaldatud arvamust erakorraliste valimiste teemal, siis küsiti veel vastajatelt, kas nende arvates tuleks Eestis korraldada erakorralised valimised? 37 protsenti vastajatest ütles „ei“ või „pigem ei“, 53 protsenti „pigem jah“ või „jah“ ning kümnel protsendil arvamus puudusu. 

Lisaks küsiti vastajatelt, milline oleks nende eelistatuim valitsuskoalitsioon. Valida sai praegu võimalike enamusvalitsuste vahel. Kõige populaarsem variant oli ainus võimalik koalitsioon ilma Reformierakonnata ehk E200, SDE, EKRE, Isamaa ja Keskerakonna võimuliit, mida eelistaks 14 protsenti vastajatest. Järgnes Reformierakonna, SDE ja Isamaa koalitsioon 12 protsendiga.  Ülejäänud koalitsioonivariante valiti oluliselt vähem ning praegust koalitsiooni eelistas seitse protsenti vastajatest. 

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder märkis, et Eesti sai endale uue peaministri ja vahetusid ka mõned ministrikohad, kuid tasub meeles pidada, et tegemist on siiski sama vana valitsuskoalitsiooniga, mida juhtis ametist lahkunud Kaja Kallas. "Sõlmiti küll uus koalitsioonilepe, aga uut valitsust Eesti ei saanud, sest osapooled jäid samaks," ütles Mölder. 

Tema sõnul peab Kristen Michali juhitud valitsus ennast positiivselt tõestama selleks, et toetus peaministrile või valitsuskoalitsioonile märgatavalt kosuma hakkaks. "Eelmiselt valitsuselt saadud pärand nii maine kui ka riigivalitsemise olukorra osas on aga pigem raske koorem, mida kanda. Heakskiit peaministri ja valitsuse tegevusele oli viimase aasta aja jooksul üldiselt väga madal ning valijate erakondlikud eelistused on hetkel väga erinevad võrreldes erakondade võimujaotusega riigikogus," rääkis Mölder. 

Samuti on Mölderi sõnul eelnevad küsitlused näidanud, et Michal ei olnud võrreldes näiteks Hanno Pevkuriga valijate jaoks kindlasti mitte selgelt kõige eelistatum valik. "Samuti on näha, et uus peaminister ei ole ametisse astudes kindlasti saanud kriitikavaba algusperioodi, et oma uude ametisse sisse elada. See kõik on uuele peaministrile keeruline stardipositsioon, eriti arvestades seda, et riigivalitsemises tuleb teha põhimõttelisi ja raskeid otsuseid," ütles Mölder. 

Tema sõnul on uue peaministri ametisse astudes valijad arusaadavalt pigem äraootaval seisukohal. "Umbes sama palju valijaid omab Michali valitsuse tegevuse suhtes positiivseid kui negatiivseid ootusi ning rohkem kui veerand valijatest ei oska vastavat seisukohta võtta. Samuti ei ole suuremaid muutusi selles, et üle poole valijaskonnast soovib, et toimuksid erakorralised valimised. Kiireid nihkeid valijate hoiakutes ilmselt ei tule ning kodanike poolehoid tuleb alles siis, kui sellele eelneb valijate poolt heaks kiidetud või aktsepteeritud reaalne poliitiline tegevus.”

Norstati küsitlus viidi läbi 22. juulil veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1000 vastajat.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen