Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

FOTOD | Festival Positron tõi kohale tuntud artistid ja tutvustas noortele uudseid karjäärivõimalusi

Positron 2024
Positron 2024 — FOTO: Edmond Mäll

Reedel ja laupäeval, 11.-12. oktoobril toimus Tallinnas elektrivaldkonna noortefestival Positron, mis andis ülevaate elektri- ja energeetikavaldkonnas tegutsevatest ettevõtetest, innovaatilistest projektidest ja karjäärivalikutest ning pakkus ka omajagu meelelahutust. Näiteks astusid laval üles villemdrillem ja Karl Killing.

Positronil esinesid mitmed särtsakad elektrivaldkonna tipptegijad ning tutvustasid innovaatilisi tooteid, lahendusi ja projekte, et koos noortega valdkonna tuleviku üle mõtiskleda.

Kaarel Jänes Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidust (EETEL) ütles, et Positron on oma mastaabi poolest silma jäänud ka teistele riikidele ning tõdes rõõmuga, et oodatud 8000 külastaja asemel tuli neid palju rohkem.

Kas Positron on oma sisu ja tegevuse mõttes Eestis ainus omanäoline? Miks või miks mitte?

Eestis on kindlasti! Sellise mastaabiga valdkondlikku festivali ei tea ka mujal. Oleme Positroniga silma jäänud ka teistele riikidele, kes on uurinud, et Positroni kontseptsiooni meilt siit välja viia. Kõik otsivad viise, kuidas jõudsalt kasvava elektri- ja energeetikavaldkonna vastu huvi tekitada – uued tehnoloogiad ja vajadus rohepöörde järele loovad enneolematu nõudluse spetsialistide ja inseneride järele igal pool.

Positron platvormina on ülihea eeskuju selleks, et noori inspireerida harjumuspäraste messide kõrval uutmoodi. Päriselt arusaamaks, mida elektriharidusega spetsialistid teevad, on kuiva teooria kõrval eluliselt särtsakam proovida ronida elektriposti otsa või koostada ise mõni toimiv elektriseade. Need on ainult üksikud näited meie noortefestivalilt. Ise hands-on katsetades on emotsioon ja huvi jäädavam. Positroni eesmärk ongi olla inspiratsiooniallikaks, et oleks põnev festivali igal aastal külastada ja asuda õppima elektrivaldkonna erialadele kutseõppeasutusse või kõrgkooli.

Vaata galeriid!

Kas teid ennast midagi seekord ka üllatas?

Kindlasti oli väga positiivne üllatus, et festivalile plaanitud ca 8000 külastajat sai kahekordistatud ja enamgi veel. Väga lootustandev, et on nii palju noori, kes huvituvad elektrivaldkonnast ja on valmis käed külge pannes avastama oma võimalikku tulevikku. Tänane oli ja on tõestuseks, et väga paljud noored on huvitatud praktilistest oskustest ning nägime, kui palju inspiratsiooni nad tulevikuks Positronilt kaasa saavad. Laupäeval paneme samamoodi edasi.

Kas energiavaldkond on täna noortele piisavalt atraktiivne? Kas sellega seoses on ka mingeid valearusaamasid?

Just sellepärast ongi Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidu eestvedamisel Positroni festival ellu kutsunud, et noortele näidata elektrivaldkonna mitmekülgsust ja atraktiivsust! Nii globaalsed kui Eesti-sisesed arengud seavad valdkonnale suured ambitsioonid, kuid samas napib nende enneolematute vajaduste täitmiseks spetsialiste ja insenere. Murettekitavaks probleemiks on töötajate kõrge keskmine vanus ja noorte spetsialistide puudus. Elektriõpe ei ole olnud piisavalt atraktiivne ning ilmselt ekslikult peljatakse valdkonna keerukust. Need on võimalikud põhjused, miks on noorte huvi tehniliste erialade vastu madalam võrreldes nn pehmemate alternatiividega.

Kui meie valdkonnas tööjõupuudus veelgi süveneb, võivad tagajärjed olla kogu ühiskonnale tõsised. Näiteks elektrisüsteemide töökindlus väheneb, mis võib viia sagedasemate ja pikemate elektrikatkestusteni. Ilma piisava arvu spetsialistideta võib infrastruktuur hakata lagunema ja innovatsiooniprojektid seiskuda. See omakorda mõjutab majandusarengut, kuna ettevõtted ei saa oma tootmisvõimsusi arendada ja uued lahendused jäävad välja töötamata. Pikaajalises perspektiivis võib see mõjutada ka riigi energiajulgeolekut ja võimet täita kliimaeesmärke.

Meie püüame Positroni näol teha oma parima ja näidata noortele, et selle särtsakalt paeluva ning mitmekülgse valdkonna tulevik on nende kujundada ja see on äge!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen