Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Jalutuskäik Pirital muutus õudusunenäoks! Koerarünnak saatis naise EMOsse

Joonatan Pärn

Pilt on illustreeriv!
Pilt on illustreeriv! — FOTO: Valmedia Creatives / 123RF.COM

Facebooki kogukond "Pirita inimesed" jagas metsas jalutades koerarünnaku ohvriks langenud naise postitust. Selgub, et Kloostrimetsas jalutuskäiku teinud naise teekond lõppes õmblustega erakorralise meditsiini osakonnas.

"Olge ettevaatlikud ja tähelepanelikud Kloostrimetsas," alustab naine oma postitust, lisades, et sattus Kloostrimetsas jalutades koerarünnaku ohvriks.

"Head sõbrad! (Möödunud nädala - toim) Kolmapäeval ründas mind Kloostrimetsa Randvere poolses osas koer, keda tema perenaine ei suutnud hallata ning lõpetasin EMOs õmblustega. Täna juba arvan, et mul läks hästi – raevunud koer jõudis hambad sisse lüüa ainult minu jalga, minu koerani ta ei õnneks ei jõudnud," selgitab naine postituse vahendusel.

"Mis siis, kui minu asemel oleks olnud kellegi laps oma koeraga? Omanikul on küll kahju, aga agressiivne, haldamatu ning ründav koer on väga ohtlik. Nii teen ka avalduse politseile. Aitäh Häirekeskus, Põhja prefektuur ja Tallinna Kiirabi abi eest," lõpetab ta sõnavõtu.

Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) erakorralise meditsiinikeskuse juht Kristiina Mäemets selgitab, et aastatel 2022-2023 on ITK EMO-s registreeritud 227 haigusjuhtu, kus vigastuste tekitajaks on koer. Ta lisab, et enamik vigastustest on tekitatud oma koera poolt mänguhoos, jalutamisel rihmast tõmbamisel või peale hüppamisel. Koertega seotud traumade juhtumid ei ole tõusvas trendis.

Millisel juhul peaks koerahammustusega EMO-sse pöörduma?

Mäemetsa sõnul tuleks pöörduda erakorralise meditsiioni osakonda, kui tegemist on suurema haavaga, mis vajab õmblemist. "Kui koer on hammustanud ja tegemist on suure lahtise haavaga, siis tõenäoliselt on vaja haava õmmelda ning tuleb tulla EMO-sse. Kui tegu väikese, alla ühe sentimeetrise haavaga, mille servad hoiavad kokku või kergemate marrastustega, siis EMO-sse tulema ei pea."

Mäemets lisab, et kui peale hammustust on kannatada saanud kõõlused ehk näiteks ei saa sõrmi liigutada, tuleb samuti pöörduda EMO-sse. Lisaks on koerahammustuse korral soovitatav teha teetanuse vakstiin.

"Teetanuse vaktsiin on tõhus 10 aastat, kui inimesel on viimase 10 aasta jooksul tehtud teetanuse vaktsiin, siis uuesti vaktsineerima ei pea. EMO-sse pöördumisel seda alati küsitakse ja vajadusel vaktsineeritakse. Väikeste haavade ja kriimustuste korral ei pea pöörduma EMOsse ning teetanuse vaktsiini saab teha perearsti juures," kinnitab Mäemets.

Milline on esmaabi koerahammustuse puhul?

Mäemets selgitab, et kõige olulisem on koerahammustuse järgselt haava puhastamine. "Haava pesta vee ja seebiga, töödelda antiseptikumiga ning puhtalt sulgeda (plaastri või sidemega - toim). Edasi on vaja haava jälgida punetuse ja turse osas. Kui see juhtub, tuleb pöörduda perearsti poole, kes kontrollib haava üle ja hindab antibakteriaalse ravi vajadust."

Loe lisaks, miks sai üks samuti Pirita metsarajal jalutanud kodanik aset leidnud ootamatu olukorra tõttu šoki osaliseks!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen