Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Karmen Joller pooldab ülekaalulistele Ozempicu andmist: olen üks neist “pahadest” arstidest

Karmen Joller
Karmen Joller — FOTO: Ilmar Saabas/Delfi Meedia

Viimase aja üks tõelisi sensatsioone kõhnumise vallas ehk diabeetikutele mõeldud ravimi Ozempicu massiline kasutamine on tekitanud palju pahameelt, sest nüüd on esile kerkinud olukord, mil arstid kirjutavad ravimit välja neile, kes seda ehk eelisjärjekorras ei vaja. Üks selline arst on ka Karmen Joller, kes antud teemal sotsiaalmeedias sõna võttis.

Augustikuu alguses ilmus Eesti Ekspressis lugu "Kõhnumisbuum süstide ja tablettidega. Arstid kirjutavad kaaluga kimpus eestlastele rekordpalju Ozempicut", kus tuuakse välja, kuidas eelkõige diabeetikutele mõeldud ravimil on tekkinud tarneraskused. Miks? Sest aina enam kirjutatakse seda välja patsientidele, kes on hoopiski kimpus ülekaaluga.

See jäi silma perearstist reformierakondlasele Karmen Jollerile, kes arutleb oma Facebooki kontol, et ta ei suuda mõista, miks on semaglutiidi ehk Ozempicu kasutamise eelisõigus vaid diabeetikutel. "Sellise jutu levitamine pole eetiline," leiab ta.

"Diabeetikutele on hetkel palju alternatiivseid ravimeid ja semaglutiid pole kunagi esimene valik, vaid tervisekassa lubab seda soodustusega kasutada alles siis, kui 2-3 muud ravimit ei sobi või ei anna efekti. Soodustus on suurem, kui II tüüpi diabeedile lisandub rasvumus (KMI 30 või üle selle)," selgitab ta.

Joller lisab, et kui patsient on rasvumusega, siis tuleb tal maksta Ozempicu eest täishinda (st maksumaksja raha ravimile ei kulu) ja rasvunud inimene, kellel diabeeti pole, maksab umbes 90-100€ kuus. Diabeetikule on hind ca 11-25€ kuus.

"Semaglutiid on tõepoolest kallis ravim ja on mõistetav, miks tervisekassa innustab esmalt proovima teisi toimeaineid ja pole andnud soodustust praeguseks juba epideemia mõõtmed saavutanud rasvumuse raviks. Aga kui arsti hinnangul see ravim sobib ja inimene või miks mitte näiteks erakindlustus on valmis seda ravimit ostma, siis miks keelata? Mille poolest on rasvumusega inimese tervis vähem tähtis kui diabeetiku oma?" mõtiskleb ta.

Joller tunnistab, et semaglutiidi näol on tegemist vaid ravimiga, mis ei asenda põhitööd, mida inimene peab ise enda kallal tegema. Niisiis sobibki Ozempic vaid neile, kes on päriselt motiveeritud ja ei kannata mingisuguse vaimse- või söömishäire all. "Lisaks osadel inimestel semaglutiid lihtsalt ei toimi, põhjus pole täpselt teada. Tuleb arvestada ka sellega, et ravi semaglutiidiga võib kesta kogu elu. Ära ei tohi unustada ka võimalikke kõrvaltoimeid," paneb ta inimestele südamele.

Kuna väga paljud leiavad, et selline kergekäeline diabeediks mõeldud ravimi väljakirjutamine on vastutustundetu ja ebaeetiline, ütleb ta, et on üks neist "pahadest arstidest", kes seda siiski teeb. Küll aga väidab ta, et tegemist pole pelgalt retsepti väljakirjutamisega, vaid koos patsiendiga arutatakse ka elustiili muudatusi. "Arstidena on meie eesmärgiks inimeste tervist toetada, ja panna arstid ravimise eest süüd tundma on lihtsalt alatu," sõnas ta lõpetuseks.

Näita 3 kommentaari

Ei imesta,ravimifirma müügi mees ei kohku millegi ees tagasi

Vasta

Ta ongi paha arst ja mitte ainult, ta on rohkem kui paha…. JA VAID LOLL OSTAB KÕHNUMISEKS KEEMIAT.

Vasta

Tänu nendele pahadele retsepti kirjutajatele ei jätku tihtipeale ravimit diabeetikutele

Vasta

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen