Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Kohus mõistis Kert Kingole kelmuse eest tingimisi vangistuse

BNS

Kert Kingo
Kert Kingo — FOTO: Tiit Blaat / Delfi Meedia

Harju maakohus mõistis kelmuse eest riigikogu liikmele Kert Kingole karistuseks üks aasta ja üheksa kuud vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui Kert Kingo ei pane kahe aasta jooksul toime uut kuritegu.

Koos Kingoga kohtu all olevale Martin Traadile mõistis kohus kelmusele kaasaaitamise eest karistuseks kuus kuud vangistust. Seda ei pöörata täitmisele, kui Martin Traat ei pane ühe aasta jooksul toime uut kuritegu.

Süüdistuse kohaselt esitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige Kert Kingo riigikogule hüvitamiseks advokaadibüroo arveid, millele olid märgitud erinevad riigikogu liikme tööga seotud konsultatsiooniteenused, mida tegelikult advokaadibüroo Kert Kingole seoses tema riigikogu liikme tööga ei osutanud. Süüdistuse järgi kasutas Kert Kingo võltsitud arveid selleks, et lasta riigikogul hüvitada riigikogu tööga mitteseotud inimeste õigusabikulusid. Arvete võltsimises süüdistati vandeadvokaat Martin Traati, kes lasi enda büroos kirjutada Kert Kingo suuniste alusel arvetele tegelikkusele mittevastavaid andmeid.

Süüdistuse järgi teadsid nii Kert Kingo kui ka Martin Traat, et tegelikult selliseid teenuseid riigikogu liikme tööga seoses osutatud ei ole. Süüdistuse järgi osutas advokaadibüroo teenuseid tegelikult kõrvalistele inimestele, kuid arved osutatud teenuste eest lasi Kert Kingo tasuda riigikogu liikme kuluhüvitiste eest.

Peamisteks vaidluskohtadeks oli, kas Martin Traadi poolt ostutatud õigusabiteenused oli riigikogu liikme tööga seotud ja kas Kert Kingo sai aru oma teo keelatusest.

Kert Kingo selgitas kohtus, et kuuest arvest viis olid seotud kolme tsiviilkohtuvaidlusega, millega kahjustati tema mainet. Tema hinnangul olid need kohtuvaidlused seotud riigikogu liikme tööga. 

Kohus nõustus, et kuuest arvest üks võis olla seotud riigikogu liikme tööga. 

Ülejäänud viie arve osas leidis kohus, et arved olid kas võltsitud või liialt üldised ning neil ei kajastatud teenuse tegelikku sisu. Tegelikuks sisuks olnud tsiviilkohtuvaidlustel puudus  seos nii Kert Kingoga kui ka riigikogu liikme tööga. Seega puudus ka alus esitada nende vaidluste õigusabikulusid riigikogu kantseleile hüvitamiseks kui riigikogu tööga seotud kulutused.

Kohtule esitatud andmete pinnalt asus kohus seisukohale, et nii Kert Kingo kui ka Martin Traat mõistsid, et nende tegevus on keelatud. Samuti oli väidetav keelueksimus Kert Kingo jaoks lihtsasti välditav. 

Menetluskuludena tuleb Kert Kingol tasuda riigituludesse teise astme kuriteos süüdimõistmisega kaasnev sundraha 1230 eurot.

Kohus rahuldas osaliselt Kert Kingo lepingulise kaitsja Oliver Nääsi taotluse menetluskulude hüvitamiseks kokku summas 5655,21 eurot. Martin Traadi kaitsja Jaak Siimu samasisuline taotlus rahuldati summas 3708,50.

Ülejäänud osas jäeti lepingulisele kaitsjale makstud tasu süüdistatavate endi kanda.

Riigikogu kantselei tsiviilhagi rahuldas kohus osaliselt ja mõistis Kert Kingolt võlaõigusseaduse alusel välja 7146 eurot.

Harju maakohtu otsus ei ole veel jõustunud.

Süüdi mõistetud Kert Kingo sõnul on tegemist poliitilise menetlusega ja ta kaebab kohtuotsuse kindlasti ringkonnakohtusse edasi.

„Arvestades riigiprokuratuuri varasemat seisukohta, mille järgi riigikogu kuluhüvitised ei allu kriminaalmenetlusele ja seda, et senini on kõikide teiste juhtumite puhul ilmnenud, et kuluhüvitisena kasutatud raha ei ole kvalifitseeritud kuluhüvitisteks ja palutud raha tagasi maksta, siis ainult minu suhtes on erireeglit kohandatud,” ütles Kingo BNS-ile. „See on ilmselgelt poliitiline menetlus ja näitab, mis tasemel on meie õigusriik kui niisugune, kui üldse on,” lisas ta.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen