Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Kontrolli üle: Tallinna Lennujaamas muutuvad taas käsipagasi reeglid

Uued julgestuskontrolli seadmed Tallinna Lennujaamas
Uued julgestuskontrolli seadmed Tallinna Lennujaamas — FOTO: Tallinna Lennujaam

Vastavalt Euroopa Komisjoni 29. juuli määrusele muutuvad 1. septembrist  lennureisijate käsipagasis lubatud vedelike anumate mahupiirangud, mis tähendab, et käsipagasis võib lennule võtta vaid kuni 100 milliliitri suurustes pakendites vedelikke. Seda vaid loetud kuud pärast seda, kui Tallinna lennujaamas kehtestati uued turvakontrollinõuded.

Tänavu aprillis kirjutasime, kuidas Tallinna Lennujaam on välja vahetamas oma julgestuskontrolli seadmeid. Märtsi alguses võeti kasutusele esimesed kaks seadet ning alates aprilli kuu lõpust olid kasutusel kõik viis uut seadet. "Uue põlvkonna seadmed võimaldavad seda teha nii, et reisija ei pea kotist või kohvrist välja võtma vedelikke ega suuri tehnikaseadmeid nagu näiteks sülearvutid, tahvelarvutid või fotokaamerad," kommenteerid Tallinna Lennujaama esindajad.

Üks suuremaid muutuseid oli see, et nüüd võis käsipagasisse kaasa võtta vedelikke suuremates kogustes ning enam ei pea vedelikke hoidma kuni 100ml pudelites ning samuti ei ole vaja neid plastkotikesse mahutada. "Reisijal võib käsipagasis olla vedelikke, mis on kuni 2-liitrilistes anumates (pudelid, tuubid, purgid jne). Aerosoole (näiteks juukselakid ja deodorandid) võib käsipagasisse võtta maksimaalselt 500 ml mahutites ja kokku võib neid olla 2 liitri jagu."

Nüüd on see aga taas peapeale keeratud.

Piirangud kehtestatakse, sest ilmnes vajadus parandada uute läbivalgustusseadmete konfiguratsioone, mis on kasutusel juba mitmes lennujaamas üle Euroopa, sealhulgas Tallinna Lennujaamas. „Selleks, et jätkuvalt tagada lennureisijate ohutus, tuleb minna tagasi väiksemate vedelike mahutite piirangu juurde kõigis Euroopa lennujaamades, kus vahepeal juba vedelike piiranguid leevendati,“ selgitas transpordiameti lennundusteenistuse direktor Üllar Salumäe. „Otsus ei tulene kasvanud ohust lennundusele, vaid on vajalik ennetusmeede seniks, kuni tehnilisele probleemile lahendus leitakse.“ 

Muid muutusi uus määrus reisijatele kaasa ei too. Seega ei pea endiselt Tallinna lennujaama julgestuskontrolli tulles vedelikke käsipagasist välja võtma ning samuti ei pea neid panema läbipaistvasse kotti. Reisijal võib käsipagasis olla mistahes arv kuni 100-milliliitrise mahutavusega anumaid vedelikega ja need võivad paikneda üksteisest eraldi pagasi erinevates osades.  

Tallinna Lennujaama lennundusjulgestuse osakonna juhi Tarvi Pihlakase sõnul võib uus piirang ajutiselt tähendada pikemaid järjekordi julgestuskontrollis. „Alates 1. septembrist tuleb reisijatel oma käsipagasit pakkides uusi reegleid jälgida. Soovitan enne reisi tutvuda värske infoga lennujaama kodulehel ja saabuda lennujaama kaks tundi enne lennu algust, sest järjekordi võib tekkida, kui väljumas on korraga mitu lendu ning julgestuskontrollis on palju reisijaid, kes on käsipagasisse siiski suuremahulisi vedelikke võtnud.“ 

Endiselt tohib julgestuskontrolli võtta ravimeid ja imikutoitu, mis on suuremates mahutites kui 100 milliliitrit, kuid need tuleb käsipagasist välja võtta ja kontrollida teise seadmega. 

Määrus hakkab kehtima kõikidele Euroopa Liidu liikmesriikide lennujaamadele, ka Tallinna Lennujaam, kus kasutatakse julgestuskontrollis uusi EDS CB C3 seadmeid. 

Uus piirang kehtib tähtajatult kuni uute julgestuskontrolli seadmeid on täiustatud nii, et need suudavad veelgi täpsemini vedelaid lõhkeaineid tuvastada ja kui vedelike piirangu eemaldamise osas on jõutud rahvusvaheliselt ühtsele kokkuleppele. 

Artikkel avaldus esimest korda 1. augustil 2024.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen