Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Liisa Pakosta: kanepi legaliseerimine tekitab ekslikku arusaama, et on olemas head ja halvad narkootikumid

Liisa-Ly Pakosta
Liisa-Ly Pakosta — FOTO: Priit Simson / Delfi Meedia

Riigikogu liikme Liisa-Ly Pakosta sõnul peaks Eesti oma uimastipoliitika üle vaatama, kuna väline keskkond on muutunud. Kanepi legaliseerimist tema ja ta erakond siiski ei toeta. Tema sõnul tekitaks see eriti noortes ekslikku arusaama, et on olemas head ja halvad narkootikumid.

TV3 portaal uuris Eesti erakondadelt, milline on nende nägemus Eesti narkopoliitika kujundamisel ning kas viimastel aastatel järgitud suund on õige ning miks või miks mitte.

Küsimus pole ajendatud hiljuti avalikuks tulnud faktist, et erakondade valimispidudelt leiti kokaiini tarvitamise tõendeid, vaid oli mõeldud laiema nägemusena Eesti uimastipoliitika kujundamisest.

Riigikogu õiguskomisjoni liige (Eesti 200) Liisa-Ly Pakosta sõnul peab Eesti uimastipoliitika olema teadusuuringute põhine, mitte emotsionaalne ning samuti peab uimasteid ja sõltuvusi puudutav poliitika olema pikas plaanis inimeste tervist kõige paremal moel hoidev. "Teadusuuringutega arvestamine puudutab nii seda, kuidas vähendada uimastitega kaasas käivat tulirelvakahju kui ka seda, kuidas tegeleda vaimse tervise muredega laiemalt."

Pakosta hinnangul peab Eesti oma uimastipoliitika üle vaatama, kuna väline keskkond on muutunud. Ta rõhutab, et paari viimase aasta jooksul on hüppeliselt kasvanud võimalused toota narkootilisi aineid laboris, sealhulgas kasutades lubatud algkomponente. "Turule on tulnud sünteetilised kannabinoidid ja opioidid, mille surmava ja mõnu tekitava koguse vahe on üliväike. Veelgi enam, neid pakendavad diilerid ja toimeainete sisaldus ühes doosis pole teada. Teiseks on oluliselt lihtsustunud anonüümne müük. "

Täpsemate muudatuste tegemiseks tuleks Pakosta sõnul istuda maha teadlastega ning võtta arvesse ka teiste riikide kogemusi, sealhulgas näiteks teiste riikide politsei- ja arstide kogemusi ning vaadata, mida on Eestis kõige otstarbekam teha. "Üks teema, mida võiks vähemalt kaaluda, on noorte inimeste narkosurmade lõpetamiseks ainete anonüümse koostise määramise võimalus pakkuda. See jura, mille see noor inimene on ostnud ja mille ta niikuinii endale sisse tõmbab moel või teisel, selle võiks ta saada enne üle kontrollida, et ega seal pole neid surmavaid lisandeid. See võiks päriselt päästa noorte inimeste elusid ja see on ka ettepanek, mis on tulnud sõltlasteid igapäevaselt aitavatelt inimestelt," ütles Pakosta ja lisas, et samuti tuleks diilerite hulga vähendamiseks üle vaadata karistused narkootikumide vahendamise eest. "Elude päästmiseks vääriks need mõtted vähemalt arutelu."

Rääkides täpsemalt kanepist, siis ülemaailmne trend liigub selgelt liberaliseerimise poole. Mida arvab sellest Pakosta ja Eesti 200? "Kanepi legaliseerimist Eesti 200 praegu ei toeta. Nendes riikides, kus kanep on legaliseeritud, on kasvanud tarvitamine eriti noorte hulgas, on suurened vaimse tervise mured, on kasvanud ikkagi ka illegaalne turg ja on kasvanud üksikute suurfirmade kasumid, kelle peakorterid on tegelikult ka väljaspool riiki. Kanepi legaliseerimine tekitab eriti noortes ekslikku arusaama, et on olemas head ja halvad narkootikumid. Kahjuks ollakse sunnitud sõltuvuse korral kanepi juurest edasi liikuma kangemate narkootikumide poole, kuna kanepi tarvitamine tekitab lisaks sõltuvusele ka harjumist ja mõnutunde saavutamiseks on tarvis järjest tugevamaid aineid," ütles Pakosta.

Näita 2 kommentaari

kumba kategooriasse kuuluvad alkohol ja nikotiinitooted? need ju täiesti legaalsed…
ja see “anon. koostisemääramine” – jaga siis juba kohe puhtaid tooteid, millel kvaliteet tagatud.

Vasta

“Nendes riikides, kus kanep on legaliseeritud, on kasvanud tarvitamine eriti noorte hulgas, on suurened vaimse tervise mured, on kasvanud ikkagi ka illegaalne turg ja on kasvanud üksikute suurfirmade kasumid, kelle peakorterid on tegelikult ka väljaspool riiki.”
– see on küll avalik vale, täpsemalt neli valet ühes lauses:
1) noorte hulgas kanepi tarvitamine langeb, peale riiklikku seadustamist, see stats on avalik;
2) vaimse tervise mured on vähenenud, sh ka enesetappude arv ja kangete narkootikumide tarvitamine;
3) illegaalne turg on oluliselt vähenenud (legaliseerimine tähendab riiklikku maksustamist)
4) kui riik lubab müüa ainult riigisiseselt kasvataud kraami, siis võidavad just kohalikud ettevõtted.

Vasta

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen