Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis saab automaksust? Rahanduskomisjoni esimees selgitab, mis muudatused sisse viiakse

TV3 uudised

Mootorsõidukimaksu eelnõu, mis Riigikogust Kadriorgu saadeti, nägi ette, et erivajadustega inimeste maksusoodustus sõltub sellest, kas nende auto on ümberehitatud või mitte. See on aga otseselt vastuolus võrdsuse põhimõttega, mistõttu peab parlament sisse viima muudatused. 

Kõige tõenäolisem on variant see, et suurendatakse puudega inimeste toetuseid, et nad saaksid selle arvelt automaksu maksta. Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann tõdes, et on võimalik kõiki ühtlaselt maksutada automaksuga ning seejärel hüvitada sotsiaaltoetuste kaudu haavatavatele sihtgruppidele see maksutõus. 

"Praegu riik hüvitab näiteks teatud määras ratastoole, erinevaid teisi liikumisabivahendeid. Meil on võimalus suuremal määral toetada nende abivahendite kättesaadavust, aga tõepoolest alternatiiv on ka toetuste täiendav tõstmine," tõdes Sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Hanna Vseviov.

Lisaks erivajadustega inimeste ebavõrdsele kohtlemisele, viitas presidendi õigusnõunik komisjonis ka suurperedele, kelle jaoks on autode kasutamine igapäevaselt vajalik. Tundub, et seaduses on täna veel mitmeid ebakõlasid, kuid see ei tähenda, et automaks järgmisel aastal ikkagi ära jääks. 

"Suurpered on siiski paremas olukorras kui üksikvanemaga pered. Seetõttu praegu selles tagasilükkamise dokumendis suurperesid ei käsitleta," tõdes Akkermann ning lisas, et võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eestis peretoetused esimese kolme hulgas. Samuti ei näe ta võimalust, et mootorsõidukimaks läbi kukuks. Pigem on küsimus selles, kas uue eelnõuga jõutakse valmis nii, et see jõustuks järgmise aasta algusest. 

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!