Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

ÜLEVAADE: millised brändid on vene turult lahkunud, kes jätkab äritegevust?

Plakat
Plakat — FOTO: ChatGPT

Äsja möödus kaks aastat Venemaa täiemahulise sõja algusest Ukrainas, seega on olnud ettevõtetel piisavalt aega enda prioriteedid paika seada ning otsustada, kas nad soovivad Venemaal äritegevust jätkata. Teeme ülevaate populaarsetest brändidest ja selgitame välja, kes on tänaseks vene turult lahkunud ja kes mitte.

Kuna maailmakuulsaid brände on palju, valisime detailsemaks analüüsiks kolm Eestis populaarset ettevõtet igast kategooriast. Nendeks on Pepsi, Nestlé ja IKEA.

Ettevõte PepsiCo Inc teatas Pepsi-Cola, 7Upi ja Mirinda müügi peatamisest (asendades need Evervessi ja Frustyle'iga). Ettevõte jätkas aga teiste toodete tootmist Venemaal. Samuti peatati kapitaliinvesteeringud ja kõik reklaami- ning turundustegevused Venemaal.

Septembris 2022 lõpetas PepsiCo Inc Pepsi, 7UPi ja Mountain Dew tootmise Venemaal ehk peaaegu kuus kuud pärast seda, kui ettevõte teatas müügi ja tootmise peatamisest. 11 kuu jooksul alates sõja algusest ei ole ettevõte astunud selgeid samme vene turult väljumise suunas ja jätkab krõpsude ja piimatoodete müümist Venemaal. Ettevõte jätkab täna endiselt tegevust Venemaal, suurendades ka käibe mahtuvõrreldes 2021. aastaga (+223 miljonit dollarit ehk +5%). Kasumimahtude suurenemine on samuti märkimisväärne aastal 2022 võrreldes 2021. aastaga.

Korruptsioonivastase Ennetamise Riiklik Agentuur (NACP) on lisanud kaks juhtivat toiduainete korporatsiooni, PepsiCo ja Mars, sõja rahvusvaheliste sponsorite nimekirja. SAS on juba teatanud Pepsi toodete boikoteerimisest nende jätkuva äritegevuse tõttu Venemaal.

"Nestlé taastas tehase ja laohoone ehitamise Novosibirski lähedal. Ettevõtted nagu Nestlé, Philip Morris International ja muud sarnased lääne korporatsioonid, mis jätkavad tegevust Venemaal, on kõige tõenäolisemad potentsiaalsed sihtmärgid Venemaa võimude poolt rahastamiseks," teatati Leave Russia lehel.

Ettevõte teatas 1. juulil 2022, et peatab KitKati ja Nesquiki ning teiste kaubamärkide müügi. Firma ametlikus avalduses lubati peatada mittehädavajalikud impordid ja ekspordid Venemaale ja Venemaalt, lõpetada reklaamimine ja kõik kapitaliinvesteeringud riiki. Nestlé ei oota lähitulevikus Venemaal kasumi teenimist ega seotud maksude tasumist; kõik kasumid annetatakse humanitaarabi organisatsioonidele.

IKEA on üks nendest, kes on praeguseks vene turult lahkunud. Kaupluste omanik Ingka Group teatas vastuseks spekulatsioonidele, et võib müügi Venemaal taastada, et nad oleksid tulevikus avatud naasmisele, kuid hetkel pole selleks tingimusi loodud. Märkida tuleb, et "Ikea House" LLC likvideerimise taotlus esitati mullu 15. augustil, vastavad dokumendid peaksid olema valmis käesoleva aasta 23. augustiks.

IKEA on vallandanud umbes 10 000 töötajat Venemaal. Rootsi mööbligigant IKEA teatas, et müüs oma tehase Venemaa linnas Novgorodis kohalikule ettevõttele Invest Plus rohkem kui aasta pärast tegevuse peatamist Venemaal. IKEA ahela omanik on müünud peakontori, kuid jätkab kaubanduskeskuste opereerimist Venemaal (14 kaubanduskeskust) ja on leidnud ostja.

Vaata ka detailset nimistut kõikidest brändidest!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen