Reklaam sulgub sekundi pärast

Uueks peaministriks saava Kristen Michali minevikku varjutab skandaal

Kristen Michal
Kristen Michal — FOTO: Priit Simson/Delfi Meedia

Laupäeval, 29. juunil kogunes Reformierakonna juhatus, et kinnitada ametisse uus peaminister, kelleks valiti Kristen Michal. Aastatepikkune kogemus poliitmaastikul pole aga mehe jaoks sugugi plekkideta möödunud.

Kristen Michal on Eesti poliitik, kes on olnud aktiivne Reformierakonna liige ning mitmes valitsusametis. Reformierakonnaga liitus ta 1999. aastal ning on olnud aktiivne erakonna juhtkonnas ja erinevates poliitilistes rollides.

Michal töötas Justiitsministrina Andrus Ansipi kolmandas valitsuses alates aprillist 2011 kuni mai 2012. Tema ametiajal keskenduti õigussüsteemi efektiivsuse tõstmisele ja korruptsioonivastasele võitlusele ning toona leidis aset ka tema esimene suurem skandaal.

Suur annetuste skandaal

2012. aasta mais tõi endine Reformierakonna liige Silver Meikar avalikkuse ette väited, et Reformierakond on saanud ebaseaduslikke annetusi. Meikari sõnul oli ta toonud erakonnale sularaha, mille allikaks olid tundmatud isikud, ning seejärel annetanud selle erakonna kontole oma nime alt. Väidetavalt oli Kristen Michal, kes tol ajal oli Justiitsminister, seotud nende annetuste korraldamise ja vahendamisega.

Prokuratuur algatas kriminaalmenetluse, et uurida väiteid erakonna rahastamise kohta. 2012. aasta juunis teatas Michal, et astub Justiitsministri ametist tagasi, kuigi ta eitas kõiki süüdistusi. Ta ütles: "Ma lahkun, et kaitsta Reformierakonda ja valitsuse töövõimet. See on minu isiklik otsus. Ma ei lahku süü tõttu."

2013. aasta jaanuaris otsustas prokuratuur kriminaalmenetluse lõpetada, kuna ei leitud piisavalt tõendeid, mis kinnitaksid ebaseaduslikke annetusi või Kristen Michali osalust neis.

Kriminaalne suguvõsa

2012. aastal jõudis avalikkuse ette juhtum, kus Kristen Michali vend Mihkel seisis Harju maakohtu ja mees mõisteti süüdi narkootikumide käitlemises. Karistuseks määrati talle kaks aastat tingimisi vangistust.

Michal võttis juba varem süü omaks ja kohus arutas asja kokkuleppemenetluses. Tema süü seisnes mõnekümne grammi kanepi ebaseaduslikus omandamises, hoidmises ja edasiandmises. Karistuseks mõisteti talle kaks aastat tingimisi vangistust, mille hulka arvati ka eeluurimises viibitud kaks päeva.

Riigituludesse tuli tal maksta sundraha 725 eurot, narkootilise aine ekspertiiside eest 756 ja 168 eurot ning DNA ekspertiisi eest 3192 eurot. Ülejäänud menetluskulud kandis riik.

Kriminaalkorras polnud Mihklit varem karistatud, küll aga jäi ta toona kolme aasta eest 2,5promillises joobes autoroolis vahele. Ta sai trahvi ja jäi viieks kuuks juhiloata.
Minister Kristen Michal on rääkinud oma vennast väljaandes Reformikiri, kus nimetas venda tubliks nuputajaks, kel oli noorena kõvasti nutti reaalainete peale.