Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Uuring: kanepi seadustamine tooks riigieelarvesse aastas kümneid miljoneid

BNS

Kanepi legaliseerimisega kasvaks riigi tulud 56 miljoni ja kulud 10 miljoni euro võrra
Kanepi legaliseerimisega kasvaks riigi tulud 56 miljoni ja kulud 10 miljoni euro võrra — FOTO: 123rf

Kanepi legaliseerimisega kasvaks riigi tulud 56 miljoni ja kulud 10 miljoni euro võrra, tekiks uusi töökohti ja väheneks kulu korrakaitsele, samas kasvaks kodutute ja vangide arv, selgub äsja sisekaitseakadeemia lõputööna valminud uuringust.

Äsja sisekaitseakadeemias lõputöö "Kanepi legaliseerimisega kaasnevad ühiskondlikud kasud ja kulud Eestis" kaitsnud Sofija Fišeri sõnul oli uuringu eesmärk tuvastada, kuidas võib kanepi legaliseerimine mõjutada Eestit just majanduslikust vaatenurgast.

"Samas tuleb kohe rõhutada, et kanepi legaliseerimisel on palju rohkem ja ulatuslikumaid tagajärgi, kui üksnes mõju riigieelarvele. Teisi tagajärgi on sageli raske rahaliselt mõõta. Seega tuleb kanepi legaliseerimise üle otsustamisel arvesse võtta veel palju muid aspekte, mida selles uuringus ei ole käsitletud," toonitas Fišer.

Uuringut tingis ette võtma tõsiasi, et alates 2013. aastast on üha rohkem riike kaldunud kanepi täieliku legaliseerimise poole ning üle poole eurooplastest on selle poolt.

"Toetajad rõhutavad kanepi legaliseerimisega kaasnevaid majanduslikke eeliseid ja tõhusamat kontrolli kanepiturul, samas kui vastased väljendavad muret võimalike negatiivsete mõjude üle ühiskonnale ja rahvatervisele," võttis Fišer ajuti Eestiski toimunud debati kokku.

Juba kanepi legaliseerinud riikide kogemustele tugineva uurimusega leiti, et kanepi legaliseerimine Eestis aktsiisimääraga 15 protsenti võiks riigile tuua kokku tulu ligikaudu 56 miljonit eurot aastas. See hõlmaks käibemaksu, kanepi aktsiisimaksu ning tekkivate töökohtade sotsiaalmaksu ja tulumaksu. Otsene täiendav maksutulu oleks arvutuslikult 46 miljonit eurot aastas. Tulude hulka on arvestatud ka õigussüsteemi vähenev töökoormus, mis vabastaks näiteks politsei ja kohtute tööaega kokku umbes 10 miljoni euro väärtuses.

Tuginedes teiste riikide kogemusele, tooks kanepi legaliseerimine Eestis arvatavasti kaasa kodutuse, raskemate uimastite tarvitamise, liikluses hukkunute ja vangide arvu tõusu. Rahas mõõdetuna tähendaks see riigile suurusjärgus 10 miljoni eurot lisakulu.

"Tuleb aga arvestada, et kanepi legaliseerimise pikemaajalisi mõjusid ei ole veel uuritud. Esialgsed andmed kanepi legaliseerinud riikidest viitavad, et ilmselt hakkavad kasvama tervishoiukulud ning ka seadusliku kanepituru üle järelevalve teostamine tahab raha. Mõni uuring on isegi tuvastanud seose, et pärast kanepi legaliseerimist muutub riigis kinnisvara kallimaks," tõi Fišer välja.

Uuring viidi läbi, kasutades sekundaarandmetele tugineva kvantitatiivse analüüsi meetodit. Tegu oli Eestis esmakordse selleteemalise uuringuga.

Varimajanduse ja illegaalsete turgude toimimine ning nende tõkestamiseks rakendatavate poliitikate mõjude hindamine on üks sisekaitseakadeemia teadustöö suundasid. Sisekaitseakadeemia finantskolledž koolitab finants-, maksu- ja tolliametnikke kõrghariduse tasemel ning toetab Eesti maksunduse ja tolli valdkonna innovatsiooni teadusuuringutega.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen