Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

ÜLEVAADE | Kes on USA uus presidendikandidaat Kamala Harris?

Johanna Alvin

Kes on Kamala Harris?
Kes on Kamala Harris? — FOTO: AP/Scanpix

Peale president Joe Bideni otsust teiseks ametiajaks mitte kandideerida, on asepresident Kamala Harrisest saanud USAs tõeline superstaar. Antud südmuse valguses uurisime lähemalt, kes õieti on Kamala Harris, kellest võib saada Ameerika järgmine president.

Kamala Harris on Ameerika poliitik ja advokaat, kes on Ameerika Ühendriikide asepresident alates 2021. aastast Joe Bideni valitsusajal. Ta on esimene naissoost asepresident ja kõrgeim naisametnik USA ajaloos, samuti esimene afroameeriklane ja esimene Lõuna-Aasia Ameerika asepresident.

Pere ja haridus

Kamala Harris sündis 20. oktoobril 1964 Oaklandis, Californias. Tema ema, Shyamala Gopalan, oli rinnavähki uuriv teadlane Indiast. Tema isa, Donald Harris, on Jamaica-Ameerika majandusteadlane ja Stanfordi ülikooli emeriitprofessor. Lisaks on Kamala Harrisel ka noorem õde, Maya Harris, kes on advokaat.

Harris õppis Westmounti keskkoolis Kanadas, pärast seda, kui ema kolis sinna teadustöö ametikohale. Hiljem sai naine bakalaureusekraadi Howard University poliitikateaduse ja majanduse erialal. Seejärel omandas ta Juris Doctor (J.D.) kraadi California Ülikooli Hastingsi õigusteaduskonnast San Franciscos.

Abielu ja isiklikud huvid

Kamala Harris abiellus advokaadi Douglas Emhoffiga 22. augustil 2014. Emhoffil on eelmisest abielust kaks last, Cole ja Ella, kellele Harris on kasuema. Harris nimetab end "Momala'ks," mis on hellitusnimi, mida kasutavad tema kasulapsed.

Kamala Harris on suur melomaan. Eriti meeldib talle jazz, mis on mõjutatud tema vanematest ja nende juurtest. Ta on ka hip-hop'i fänn ja on väljendanud imetlust artistide nagu Tupac Shakur ja The Notorious B.I.G. vastu.

Lisaks naudib Harris kokkamist ja armastab eriti India ning Jamaica kööki. Ta on avaldanud mitu oma isiklikku retsepti, sealhulgas oma lemmik kalkuniliha-chilli.

Harris harrastab ka aktiivset eluviisi, alustades sageli oma päeva jooksmise või treeninguga.

Usk ja avalik imago

Kamala Harris kasvas üles nii hinduistlike kui ka kristlike tavadega. Ta identifitseerib end baptistina ja on San Francisco Kolmanda Baptistikiriku liige.

Esimese naisena, esimese mustanahalise ja esimese Lõuna-Aasia päritolu asepresidendina on Harris märkimisväärne tegelane Ameerika poliitikas, esindades mitmeid kogukondi. Teda nähakse sageli eeskujuna noortele naistele ja tüdrukutele, eriti vähemuste taustaga, julgustades neid oma unistusi saavutama.

Ameerika Ühendriikide asepresident

2020. aastal valiti Harris Joe Bideni asepresidendikandidaadiks. 3. novembril 2020 võitsid Biden ja Harris presidendi- ja asepresidendivalimised.

Kamala Harris astus ametisse 20. jaanuaril 2021, saades esimeseks naiseks, esimeseks mustanahaliseks ja esimeseks Lõuna-Aasia päritolu isikuks, kes on USA asepresident.

Asepresidendina on Harris mänginud olulist rolli erinevates küsimustes, sealhulgas COVID-19 pandeemiaga tegelemises, kliimamuutuste vastu võitlemises ja immigratsioonireformides.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen