Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

ÜLEVAADE | Politseinik sattus laskjaga silmitsi! Mida on siiani teada Trumpi tulistamise kohta?

Donald Trump vahetult peale rünnakut.
Donald Trump vahetult peale rünnakut. — FOTO: AFP / Scanpix

USA ekspresidenti ja vabariiklaste presidendikandidaati Donald Trumpi tulistati laupäeval Pennsylvanias Butleris toimunud kampaaniaüritusel: kuul tabas tema parema kõrva ülemist osa, kuid president pääses hullemast ning on elu ja tervise juures. Mida on siiani rünnaku kohta teada?

Donald Trumpi kampaaniaüritusel Butleris osalenud inimesed märkasid lavast ligi 200 meetri kaugusel tootmishoone katusel kahtlast meest. Nad teatasid nähtust politseile ning üks ametnik ronis katusele, kuid sattus silmapilkselt vastamisi teda sihtiva püssitoruga, vahendab New York Post

Politseiametnik taganes seejärel katuselt. Püssimees võttis sihikule laval kõnet pidanud Donald Trumpi ja tegi tema suunas umbes kaheksa lasku: üks lask tabas Trumpi kõrva ning teised tapsid ühe pealtvaataja ning vigastasid raskelt veel kahte. Salateenistuse snaiprid avasid seejärel laskja pihta vastutule ning ta hukkus sündmuspaigal.

"Ma teadsin kohe, et midagi on valesti, sest kuulsin vihisevat heli, laske ja kohe tundsin, kuidas kuul läbi naha tungis," ütles kampaaniaüritusel rünnaku üle elanud  Donald Trump oma Truth Social saidil. "Uskumatu, et selline tegu meie riigis aset leiab."

Trump pääses halvimast, kuna vahetult enne tulistamist pööras ta pea veidi paremale, et vaadata graafikut USA rändenumbrite kohta. Samal hetkel rebis kuul ära väikese tüki tema kõrvast.

Trump ütles New York Postile, et kui salateenistuse agendid teda lavalt maha juhatasid, tahtis ta veel toetajatega edasi rääkida, kuid agendid ütlesid talle, et see pole ohutu ja nad peavad ta haiglasse viima.

Kes oli laskja?

Ajalehe Washington Post andmetel osutus tulistajaks 20-aastane Thomas Matthew Crooks, kes töötas tulistamiskohast ligi 65 kilomeetri kaugusel asuvas hooldekodus toitlustusabilisena. Asutuse administraatori sõnul ei olnud Crooksil töö juures probleeme ning tema taust oli puhas.

Trumpi tulistajaks osutus Thomas Matthew Crooks.
Trumpi tulistajaks osutus Thomas Matthew Crooks. — FOTO: AP / Scanpix

Crooks lõpetas kõigest mõned aastad tagasi keskkooli. Ühe klassikaaslase sõnul oli tema näol tegemist rahumeelse ja meeldiva inimesega, kes oli tugev matemaatikas ning huvitus arvutimängudest. Klassikaaslase sõnul ei olnud Crooksil palju sõpru, kuid ta ei olnud ka eriliselt üksik.

Riigiandmete kohaselt oli Crooks registreeritud vabariiklasena, kuigi kampaania rahastamise andmed näitavad, et tegi tema nime ja aadressiga tehti 2021. aasta jaanuaris 15 dollari suurune annetus demokraatlikule valimisaktiivsuse organisatsioonile Progressive Turnout Project.

Motiiv siiani ebaselge

Crooksil ei ole olnud varem kokkupuuteid õiguskaitseorganitega ega vaimuhaiguseid, vahendab Washington Post. Samuti puuduvad siiani selged märgid tema motiivi kohta. Crooks kasutas rünnakus AR-tüüpi relva, mis kuulus tema isale. FBI sõnul teeb ka Matthew perekond uurijatega aktiivselt koostööd.

Crooksi telefon saadeti tehnilistele ekspertidele FBI laboratooriumi Quanticos. Samuti uuritakse hoolikalt tema tegemisi internetis. Agendid leidsid Crooksi poolt kasutatud sõiduki läbiotsimise käigus lisaks "algelised" lõhkeseadeldised, mis konfiskeeriti ja tehti kahjutuks. Hetkel usutakse, et Crooks tegutses üksi, kuid ametnikud uurivad põhjalikult jälgi tema võimalike kaasosaliste kohta.

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen