Reklaam sulgub sekundi pärast

10 aastat Robin Williamsi surmast: legendaarsetest rollidest traagilise lõpuni

Johanna Alvin

Robin Williamsi surmast möödus 10 aastat
Robin Williamsi surmast möödus 10 aastat — FOTO: AP/Scanpix

Komöödiažanri tippnäitleja Robin Williamsi surmast möödus nädalavahetusel juba 10 aastat. Selle puhul vaatame tagasi mehe silmapaistvamatele rollidele!

Robin Williamsi surmast möödus pühapäeval, 11. augustil, kümme aastat. Mees lahkus siit ilmast omal otsusel, sooritades enesetapu aastal 2014. Williamsi traagiline surm šokeeris masse, kuid tema rollid hullutavad tänaseni fänne mitmetes filmides, komöödiatükkides ja muusikalistes numbrites.

Vaatame tagasi Williamsi kõige legendaarsematele rollidele!

"Tere hommikust Vietnam!" (1987)

Filmis "Tere hommikust Vietnam!" mängis Robin Williams Adrian Cronauerit, raadio-DJ-d, kelle ülesandeks oli sõdureid Vietnami sõja ajal lõbustada. Roll oli ideaalne võimalus Williamsi improvisatsioonikomöödia jaoks. Tema tegelaskuju piiritu huumor tõi sõduritele vajaliku vahelduse, kuid käsitles ka sõja karme olusid.

Williamsi esitus antud filmis tõi talle esimese Oscari nominatsiooni parima meespeaosalise kategoorias.

"Surnud poeetide ühing" (1989)

"Surnud poeetide ühing" on Williamsi üks meeldejäävamaid draama rolle. Filmis kehastas ta John Keatingut, ebatavalist inglise keele õpetajat konservatiivses poistekoolis. Keating julgustas oma õpilasi ise mõtlema, luulet omaks võtma ja "päevast kinni haarama" (Carpe Diem), seades kahtluse alla kooli ranged normid.

Williams tõi rolli soojust ja kirge, muutes õpetaja Keatingu inspireerivaks kujuks mitte ainult filmi tegelastele, vaid ka publikule. Tema esitus tekitas palju kõneainet. Tänaseni on film populaarne eriti õpetajate ja õpilaste seas, kes tihti läbi antud filmi probleeme lahkavad.

"Mrs. Doubtfire" (1993)

Filmis "Mrs. Doubtfire" näitas Robin Williams oma oskuste mitmekülgsust ja seda mitte ainult vaimselt, vaid ka füüsiliselt. Ta kehastas Daniel Hillardit - isa, kes pärast valusat lahutust maskeerib end eakaks briti lapsehoidjaks, proua Doubtfire'iks, et veeta rohkem aega oma lastega.

Roll nõudis Williamsilt oskust end ümberkehastuda, millega ta ka suurepäraselt hakkama sai. Film oli tohutult edukas, segades huumorit pere, armastuse ja leppimise teemadega. Williamsi esitus nii Danieli kui ka proua Doubtfire'ina tõstis esile tema võimet sujuvalt vahetada oma karakterit komöödia ja õrnushetkede vahel.

"Hea Will Hunting" (1997)

Filmis "Hea Will Hunting" tegi Williams ühe oma kuulsamatest osatäitmistest, pälvides parima meeskõrvalosatäitja Oscari. Ta kehastas Sean Maguire’it, kaastundlikku ja tarka terapeuti, kes aitab probleemsel noormehel Will Huntingul (Matt Damon) oma minevikuga leppida ja oma potentsiaali vallandada.

Williams tõi rolli sügavust, soojust ja autentsust. Tema monoloog järve ääres, kus Sean räägib armastusest ja kaotusest, on üks filmi võimsamaid hetki ja jääb tema karjääri tipphetkeks.

"Aladdin" (1992)

Kuigi "Aladdin" on animafilm, võimaldas antud multikas Robin Williamsil näidata oma improvisatsioonilist sära, andes tegelasele "džinn" oma hääle. Williams tõi tegelaskujule palju energiat, huumorit ja popkultuuriviiteid.

Džinnist sai üks Disney armastatumaid tegelasi, seda suuresti tänu Williamsi esinemisele. Tema võime liikuda erinevate häälte, aktsentide ja isiksuste vahel lisas filmi meelelahutust, mis meeldis nii lastele kui ka täiskasvanutele. See roll andis tunnistust Williamsi piiritust loovusest ja ainulaadsest võimest oma tegelased ellu äratada.

"Öö muuseumis"

Filmisarjas "Öö muuseumis" mängis Robin Williams Theodore Roosevelti rolli, üht muuseumieksponaati, mis öösel võluväel ellu ärkab. Filmid, mis on tuntud oma komöödia, seikluse ja peresõbraliku jutuvestmise poolest, olid tohutult edukad ja tutvustasid Williamsit uue põlvkonna vaatajatele.

Järjefilmides "Öö muuseumis 2" (2009) ja "Öö muuseumis 3" (2014) jätkas Williams Roosevelti rolli kehastamist. Nendes filmides jääb Roosevelti tegelane peategelasele Larryle (Ben Stiller) vankumatuks tugiisikuks, aidates teda läbi seiklustest erinevates muuseumides.

Kolmandas "Öö muusemis" oli fännide jaoks aga eriti tabav moment, kus Roosevelt, olles teadlik, et teda ja teisi eksponaate elus hoidev maagia on hääbumas, jätab oma sõbraga hüvasti. Antud hetk jäi publikule eriti sügavalt hinge, arvestades, et see oli üks Williamsi viimaseid filme enne tema surma. "Öö muuseumis 3" esilinastus täpselt neli kuud peale Williamsi surma.

Robin Williams suri 11. augustil 2014. Tema surm oli meelelahutusmaailmale märkimisväärne kaotus ning nii fännid kui ka kolleegid meenutavad teda heldimusega tema panuse tõttu komöödiasse, filmidesse ja suutlikkuse eest puudutada oma esinemistega südameid.

Williams kannatas pikaajalise depressiooni käes. Lisaks diagnoositi tal 2013. aasta novembris Parkinsoni tõbi.

11. augustil 2014 leiti Williams oma kodust teadvusetuna ning teda ei suudetud enam päästa. Surma põhjuseks oli enesetapp püksirihmaga poomise läbi ja sellest tingitud lämbumine. Lahkamisel ilmnes, et Williams põdes ka hallutsinatsioone tekitavat Lewy haigust.

Novembris 2015 ütles Williamsi lesk, et peab enesetapu põhjuseks Lewy haigusega kaasnenud vaimse ja motoorse võimekuse allakäiku. Williamsil oleks elada jäänud veel kuni kolm aastat.

Vaata filme Robin Williamsiga Go3 televisioonist!