Reklaam sulgub sekundi pärast

Kaspar Rooni avameelselt isaks saamisest: sain aru, mis tähendab tingimusteta armastus

Brit Suurraid

Kaspar Rooni koos oma pisitütre Lennaga
Kaspar Rooni koos oma pisitütre Lennaga — FOTO: Erakogu

"Vallalise kaunitari" saates Brigitte Susanne Hundi südamest napilt ilma jäänud Kaspar Rooni on täna õnnelikum kui kunagi varem - hiljuti kihlus ta oma kallimaga ja on nüüd pisikese tütre isa. Oma beebit esimest korda hoides mõistis ta, mida tähendab tingimusteta armastus.

Mäletan selgelt päeva, kui Vihula mõisas filmiti "Vallalise kaunitari" finaali – olin ise seal ajakirjanikuna kohal, et teha intervjuusid nii saate kangelanna enda kui tema kahe viimase kosilasega. Rääkides Kaspariga toona, kes napilt teisele kohale Hendrik Terrase järel jäi ning silmnähtavalt emotsionaalne oli, tekkis mul tahtmine talle öelda, et kõik siin elus juhtub põhjusega ning järelikult oli sulle mõeldud midagi veel paremat. Täna võin ma öelda, et mul oli õigus – kaks aastat on möödunud ja Kaspar on kihlunud ning pisikese tütre isa.

"Iga päev, kui oma pisikest kullatükki vaatan, täitub mu süda armastusega. Nagu uus maailm. See annab elule uue mõtte. Kaitsta ja hoolitseda oma järglase eest. Midagi, mis oli minus alati olemas aktiveerus, midagi ürgset  - isalõvi," kirjeldab Rooni oma värskeid emotsioone uues rollis.

Pisike Lenna sündis 7. septembril kell 13:59. Kaalus 2508 grammi ja oli 47cm pikk. Neitsi tähtkujust ja draakoni aastal, nagu tema isa Kaspar. Tibatilluke kullatükike, kirjeldab ta.

Ootamatu sünnitus ja šokis kihlatu

Rännates tagasi raseduse aega, selgub, et sünnitus ei kulgenud sugugi ootuspäraselt. Kaspar meenutab, et kuna tema kihlatul Pillel oli vererõhk ootamatult kõrgeks läinud, suundusid nad ITK erakorralisse sünnitusosakonda kontrolli. Seal selgus, et naise näidud on natuke paigast ja Pille pidi haiglasse jääma. Arstide plaan oli sünnitus esile kutsuda 37. nädalal, sest preeklampsia oht oli suur.

"Mina läksin õhtul koju, et laste eest hoolt kanda. Õhtul Pille andis teada, et arstid tahavad sünnituse juba järgmisel päeval esile kutsuda. Rasedus oli alles 36. nädalal," meenutab Rooni.

Niisiis ootas mees kannatlikult oma naise kõnet, toimetas kodus ja sättis asju valmis, et haiglasse minna. Kell 10:30 helises aga telefon. "Sain teada, et veed tulid. Mul tekkis korraks kerge ärevus, sest pool mangot oli söömata, pesus käimata ja kassile söök panemata. Kõik asjad said aga kiiresti tehtud ja kell 11:00 olin haiglas. Ämmaemand ja Pille ootasid mind lifti juures, sealt läksime koos sünnitusosakonda. Ma olin valmis pikaks ja raskeks päevaks," kirjeldab Rooni.

Kui Kaspar koos oma kihlatuga palatisse jõudis, olid naisel juba tuhud alanud. Koos proovisid nad erinevaid palle ja instrumente, et valusid leevendada, aga need muutusid vaid järjest intensiivsemaks. "Mul oli väga abitu tunne, sest sain aru, et tegelikult ma ei saa väga palju aidata. Hoidsin kätt ja julgustasin. Pille kasutas minu käsivart stressipallina, küüned tungisid naha alla, aga ma ei teinud sellest välja, see valu pole võrreldav tema omadega," kirjeldab Rooni hetki sünnituspalatis. "Mul oli väga raske seda pealt vaadata, sest inimene keda armastad, on suurtes valudes ja mina ei saa mitte midagi teha!"

Ühel hetkel jäid tuhude vahed järjest lühemaks kuni lõpuks olid need alla minuti. See tähendas üht – laps hakkas sündima. Pille huultelt kostus vaikselt sõna "press", mis mehe esialgu segadusse viis, ent seejärel tegutsema pani. Kaspar kargas toolilt püsti, kappas ringi nagu noor segaduses kits ja röökis üle koridori, lootes, et keegi teda kuuleb. Seepeale ilmus nurga tagant välja ämmaemand, kes Kaspari kohkunud nägu nähes pelgalt muigas. 

"Jooksime palatisse tagasi. Pille karjus: "Kohe tuleb!". Ämmaemand vastas seepeale stoilise rahuga: "Las ta siis tuleb.". Mina vajusin toolile, pisarad hakkasid voolama. Läbi vesiste silmade tundus, nagu jälgin sünnitust kuskilt eemalt, aegluubis. Kolmanda või neljanda pressiga tuli siia ilma meie väike Lenna."

Kaspar Rooni naudib isadust täiel rinnal
Kaspar Rooni naudib isadust täiel rinnal — FOTO: Erakogu

Kui ämmaemand väikese Lenna esmakordselt Pille sülle tõstis, oli Kaspar täiesti šokeeritud. Tema peas kihutas miljon küsimus, aga ta ei suutnud rääkida, vaid oli järgmised pool tundi täiesti tumm. "Kas tõesti see pisike beebi on minu laps? Kas tal on ikka kõik hästi? Miks ta sinist värvi on?" meenutab ta küsimusi, mis tol hetkel mõtteis kummitasid.

"Vaatasin läbi vesiste silmade Pillele otsa. Mulle tundus, et tema oli adekvaatsem kui mina, hakkas kohe beebiga suhtlema. Enne nabanööri läbi lõikamist ootasime vähemalt kümme minutit, et pulseerimine lõppeks ja toitained ning tüvirakud ilusti kohale jõuaksid. Kui lõpuks Lenna enda sülle sain, vaatasin talle otsa ja mõtlesin endamisi "Sina oled minu tütar.". Sellel hetkel sain aru, mis tähendab tingimusteta armastus," räägib Kaspar täna.

Nime üle arutlesid värsked lapsevanemad pikalt, ent lõpuks sai pisitütre nimeks  Lenna. Esialgu oli neil hoopiski plaan panna lapse nimeks Luna, sest neile mõlemale meeldivad pehmed nimed. "See jäi aga natuke kripeldama, sest sellel on välismaine kõla. Mõtlesime sarnastele nimedele ja lõpuks jäi valikusse kolm varianti: Luna, Hanna ja Lenna. Kui haiglasse sünnitama läksime, siis Pille küsis minult: "Kas jääb siis Lenna?". Sellega oli nime valik otsustatud," sõnab Rooni.

Edasine elu lapsevanematena

Kuna Lenna oli ennetähtaegne laps, siis esialgu on vanemate prioriteet, et tütar kosuks ning perekeskis tähistamine toimub siis, kui on esimene suurem sünnipäev. Kaspari sõnul on neil hetkel plaan, et Pille jääb koduseks ja hoolitseb beebi eest. "Kui Lenna ja Pille on mõlemad piisavalt kosunud, siis hakkame rohkem lapse hoidmist jagama. Ma tahan, et Pillel oleks oma aega ka, kuidas iganes ta otsustab seda siis kasutada," kinnitab Kaspar.

Kuna Kaspar on mingil määral telenägu ja avaliku elu tegelane, on ta üsna aktiivne ka sotsiaalmeedias ja kajastab seal oma tegemisi igapäevaselt, alates trenni tegemisest kuni tarkuseteradeni välja. Ka oma teekonda isaks saamiseni, sünnituskogemust ja taastumist jagas ta üsna avameelselt. Kuidas suhtub sellesse tema kihlatu? "Ma alati küsin Pillelt ka tema nõusolekut, kui tema või beebiga seoses midagi jagan. Ta on arvestanud sellega, et jagan oma elu avalikult," nendib ta. Siiamaani on tagasiside mehe jälgijatelt olnud väga positiivne ning Kaspar on saanud palju nõuandeid ja kogemusi teistelt emmedelt. Väiksele Lennale on isegi kingitusi saadetud, mille eest on värsked lapsevanemad äärmiselt tänulikud.

Mida võiks aga tulevik tuua ja kas Kaspar loodab ka teist korda isaks saada? See on hetkel veel ebaselge. "Alguses, kui Pille rase oli, siis ma pool naljaga ikka ütlesin, et teeme teise lapse kohe otsa. Kui aga sünnitusprotsess juba käis, siis tuhude vahel kuulsin Pillet ütlemas: "Mitte kunagi enam!"," meenutab Rooni. Seega arvab ta esialgu, et rohkem lapsi nende perre ei tule, sest ta on juba ühtlasi kasuisaks Pille kahele vanemale lapsele eelmisest suhtest. "Aga kui peaks juhtuma, et tuleb - las ta siis tuleb."

Rooni usub, et temast tuleb väga kaitsev ja aktiivne isa, kes panustab lapse arengusse ja heaolusse maksimaalselt. Samal ajal hoiab ta meeles, et selle juures ei tohi muidugi unustada enda vajadusi ja heaolu. 

"Tahan, et minu laps tunneks palju armastust, et ta oskaks seda hiljem ka teistele pakkuda. Pean oluliseks tervislike ja sportlike eluviise - toitumine, trenn ja suhtlemisoskus. Loomulikult tahan oma lapsele ainult parimat. Pean kindlasti pingutama, et liigselt ära ei hellitaks," sõnab ta lõpetuseks.