Reklaam sulgub sekundi pärast

Legendaarne kitarrist Brian May ei olegi hariduselt muusik: pöördusin tagasi vana armastuse juurde

Johanna Alvin

Brian May on hariduselt astrofüüsik
Brian May on hariduselt astrofüüsik — FOTO: MAR/Capital Pictures /Scanpix

Kultusbändi Queen kitarrist Brian May tähistab 19. juulil oma 77. sünnipäeva. Meenutame sel puhul, millisel põneval erialal on kitarrist doktorikraadi omandanud ja millega ta igapäevaselt tegeleb.

Londoni töölisklassi noormehena näitas Brian May esmalt huvi kosmose vastu, ehitades oma isikliku teleskoobi. Seejärel valis ta oma järgmiseks ehitusprojektiks hoopis elektrikitarri. Vaatamata sellele, et May on eelkõige tuntud kui bändi Queen esikitarrist, on ta kogu elu vältel hoidnud oma sidet füüsika ja kosmosega.

19. juulil tähistab Brian May oma 77. sünnipäeva. Oma kõrgest vanusest hoolimata esineb May endiselt lavalaudadel koos Adam Lamberti ja oma Queeni kaaslooja Roger Tayloriga. Koos tuuakse lavale rokkbändi parimad palad ning meenutatakse fännidega varalahkunud Freddie Mercuryt.

Muusika pole aga ainus, mis Brian Mayle kuulsust on toonud. Lisaks on mees tänapäeval jätkuvalt aktiivne ka astrofüüsika valdkonnas. Ta on seotud mitmete teadusprojektide ja uurimistöödega, mis keskenduvad peamiselt kosmilisele tolmule ja planeetidevahelisele keskkonnale. May lõpetas ka oma doktorikraadi aastal 2007 ning tõdes, et füüsika juurde naasmine tegi ta rõõmsaks. "Kui ma lõpuks otsustasin oma doktorikraadi lõpule viia, oli see nagu tagasipöördumine vana armastuse juurde. Teadus oli alati osa minust ja ma olin rõõmus, et sain lõpuks oma doktorikraadi lõpule viia."

May jätkab igapäevaselt koostööd teadlastega üle maailma ja osaleb teaduslike artiklite kirjutamises ning konverentsidel. Ta on ka aktiivne teadushariduse edendaja, andes loenguid ja osaledes dokumentaalfilmide tegemisel, mis aitavad tuua rohkem tähelepanu astrofüüsikale.

May ühed suurimad füüsikaalaseid saavutusi on koostöö NASA ja teiste kosmoseagentuuridega. Ta on töötanud missioonide kallal, mis uurivad asteroide ja komeete ning aidanud NASA teadlastel kosmosekividelt proove koguda.

Lisaks osaleb May tänaseni erinevatel teadusüritustel ja festivalidel, nagu Astrofest, kus ta jagab oma teadmisi ja kirge astrofüüsika vastu.

Brian May on näide sellest, kuidas kirg ja pühendumus võivad viia märkimisväärsete saavutusteni mitmes erinevas valdkonnas.