Reklaam sulgub sekundi pärast

Perearsti juurest kontserdile? Mitmes riigis kasutatakse tervise parandamiseks uudset lähenemist

Star FM

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. — FOTO: 123RF

Vaimse ja füüsilise tervise omavahelisi seoseid on ammu mõistetud, kuid siiski saab elukvaliteedi parandamisele väga erinevalt läheneda. Peaasi.ee projektijuht tõi näiteid, kuidas pealtnäha tavaliste terviseprobleemide puhul võib suurt abi saada kultuuri tarbimisest ja sotsiaalsete suhete parandamisest.

Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv ütles Star FM hommikuprogrammis, et maailmas on umbes 30 riiki, kus arst kasutab patsiendi puhul lähenemist, mis keskendub tema elu positiivsetele aspektidele võimalikult laialt. „Me ei ole leidnud eestikeelset vastet, kuidas see eesti keeles võiks kõlada, aga inglise keeles on see social prescription. Võib-olla siis „heaolu saatekiri“, aga põhimõte on selles, et tohtrihärra või -proua vaatab sind tervikuna. Mõte ongi selles, et me oleme tervik, tegelikult vaimset ja füüsilist tervist ei peakski niimoodi eristama nagu me praegu eristame. Kui sul on füüsilise tervisega raskusi, siis see mõjutab sinu vaimset tervist ja vastupidi.“

Maailmas leidub Sandra Liivi sõnul palju sellist lähenemist, kus perearst võib mitu kuud seljavalu üle kurtva inimese suunata n-ö vahelüli töötaja juurde, kes saab inimesega pikemalt vestelda. „Võib-olla sealt selgub, et tegelikult kunagi sa käisid näiteks rattaga sõitmas ja sul oli äge punt inimesi ümber, aga nüüd sa oled jäänud üksi koju,“ ütles Liiv ja tõi näite Taanis praktiseeritavast programmist, kus inimene suunatakse kümneks nädalaks koos grupiga „kultuurivitamiini“ tarbima, näiteks erinevaid näitusi. „Mõte on, et tegelikult me kõik siin elus vajame tähenduslikke suhteid ja samas praegu me ju ka tajume, et need on asjad, mis ära kaovad. Me oleme sotsiaalmeedias ja meil on tõesti väga-väga palju inimesi ümber, aga kas need suhted on kvaliteetsed ja sügavad? Kas vestlused on pinnapealsed või me päriselt räägime asjadest? Seda on jäänud puudu inimestel.“

Ühtlasi tõi Sandra Liiv näite suitsiidiriskiga meestest Inglismaal, keda perearst suunas kümme nädalat kestvale nalja kirjutamise koolitusele. "Nad läksid lavale ja jagasid oma lugu stand-up võtmes."

Kuidas on asjalood Eestis?

Kuula raadio Star FM hommikuprogrammi järgi SIIT! Peaasi.ee projektijuhi intervjuu oli eetris 8. oktoobril alates kell 8:37.