Reklaam sulgub sekundi pärast

Piret Järvis-Milder avameelselt: mul on keskmisest kõrgem tõenäosus haigestuda rinnavähki

Piret Järvis-Milder
Piret Järvis-Milder — FOTO: Priit Simson/Delfi Meedia

Oktoober on rinnavähi teadlikkuse tõstmise kuu. Lauljanna Piret Järvis-Milder tõdeb avameelselt, et temal on keskmisest suurem tõenäosus haigestuda rinnavähki.

"Ma pole kunagi rinnavähi pärast väga muretsenud, sest oma peas olen seda pigem pärilikuks haiguseks pidanud," sõnas Piret sotsiaalmeediasse tehtud postituses ning lisas, et tema lähisugulaste ringis pole keegi seda haigust põdenud. "Niisiis rinnavähk ei tundunud minu jaoks probleem, millele peaks liiga palju mõtlema või millega peaks ennetavalt tegelema."

Naine jagas, et kaks aastat tagasi, kui nad salvestasid personaalmeditsiinist rääkivat osa ETV teadussarjale "TeadusEST", tegi Piret kaamerate ees eksperimendina Antegenesi rinnavägyi geneetilise riski testi. "Kui kuu hiljem testi tulemused kätte sain, oli mu jahmatus suur, kui selgus, et mul on keskmisest kõrgem võimalus rinnavähki haigestuda. Tuleb välja, et Eesti naistest 86%-l on geneetiline riskitase madalam ja 13%-l on riskitase kõrgem kui mul."

Selle geenitesti tegemisega kaasnes ka põhjalik terviseraport ja veebikonsultatsioon arstiga, mille käigus sai Järvis-Milder väga konkreetseid nõuandeid, kuidas uue teadmisega edasi elada. "Selgus, et kui Eesti riiklik programm näeb ette rinnavähi sõeluuringus käimise alates 50. eluaastast, siis mina peaksin iga kahe aasta tagant kontrollis käima juba alates 40. eluaastast. Lisaks sain juhised, millised on parimad elustiilivalikud rinnavähi ennetamiseks. Mis aga kõige mugavam - Antegenes teeb mulle alates 40. sünnipäevast iga kahe aasta tagant saatekirjad rinnauuringutele. Praeguseks olen oma esimeses kontrollis juba ära käinud," jagas naine. 

Oktoober on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse ja teadlikkuse tōstmise kuu. Rinnavähk on Eesti naistel kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja ning igal aastal saab selle diagnoosi ligi 800 Eesti naist, kirjutas lauljanna postituses. Tõhus võimalus haigust ennetada on olla riskist teadlik ja tegutseda vastavalt sellele. Antegenesi rinnavähi geneetilise riski testi tegemine võtab kokku mõned minutid ja testi võid teha kasvõi kodus diivanil pikutades. "Naised, hoiame oma tervist!" sõnas Piret.