Reklaam sulgub sekundi pärast

Võta umbrohust maksimum! Loodusterapeut õpetab, kuidas metsataimedest süüa teha

Star FM

Mai-Liis Kivistik Star FM hommikuprogrammis
Mai-Liis Kivistik Star FM hommikuprogrammis — FOTO: TV3

Loodusterapeut Mai-Liis Kivistik tõi näiteid, kuidas väga paljusid aias ja metsas kasvavaid taimi saab tasuta ja edukalt ära kasutada nii toidu vürtsitamiseks kui ka tervise heaks.

Star FM hommikuprogrammis käis külas loodusterapeut Mai-Liis Kivistik ning esimesena tekkiski saatejuhtidel küsimus, mis selle tiitli taga täpsemalt peitub. "Loodusterapeut on selline tore tegelane, kes aitab tervisemuredest üle saada läbi kodumaiste ravimtaimede: kõik, mis meil aias ja metsa all kasvavad. Kõike, mida saab süüa, seda saab kasutada."

Kivistiku sõnul on tänapäeval lisaks raamatutele ja informatsioonile internetis olemas ka äppe, mis taime tuvastavad. Siiski pani ta inimestele südamele, et kui kellelgi tekib isiklik kahtlus, siis ärgu söögu. "Pigem söö seda, mida sa tunned."

Kivistiku sõnul on müüt ka see, et taimi võiks ainult kevadel korjata. "Taim võiks olla noor, siis on ta kõige mahlasem. Aga näiteks praegu meil on veel saada teelehti. Teelehega võib näiteks hakkliha ära täita, kapsalehe asemel kasutada," ütles Kivistik ja lisas saatejuhi täpsustusele, et ka haava peal toimib teeleht väga hästi, kuid seda võib ka süüa, sest teeleht on väga põletikuvastane taim.

Rääkides muudest koduhoovis kasvavatest ja söömiseks kõlbavatest taimedeks, tõi loodusterapeut välja naadi. "Meil siin Eestis on paljudel liigestega probleeme ja naat aitab soolasid välja viia. Ehk siis, sa võid seda panna salati sisse. Väga popp on kitsejuustu salat."

Nagu teada, on tee ääres kasvavad taimed tihti tolmused, aga Mai-Liis Kivistik ütles, et ka sügavast metsast korjatud taimed võib soovi korral ära pesta. "Kui sa kardad. Mina seda ei tee, aga ma tean, et inimesed mõtlevad üle ja nad kardavad, siis tasub. Kui me võrdleme Eesti loodust ülejäänud maailmaga, siis tegelikult ka tee kõrvalt korjatud on kordades puhtamad kui mõnes teises riigis. Meil on puhas loodus ja me võiksime julgelt süüa seda, mis siin kasvab."

Kuidas loodusterapeudile tundub, kas ja kui hästi eestlane ennast ümbritsevat loodust tunneb ning kui hästi oskab taimi kasutada? "Kahjuks ei oska. See trend vaikselt tõuseb, aga tegelikult on see käputäis. Palju lihtsam on minna Rimisse või Selverisse, osta sealt pakk spinatit või rukolat."

Tihtipeale nimetatakse paljusid taimi umbrohuks ning see on ka põhjus, mis paljusid inimesi nendest taimedest eemale peletab. "Kindlasti, sest on ka psühholoogiliselt teada, et kui ma maksan raha selle eest, siis ma mõistan seda, kasutan seda ja proovin tarbida. Aga kui ma võtan oma aiast tasuta midagi, siis esiteks, see ei tööta, sest ma pole raha maksnud ja teiseks, maitse on ka veider. Aga kui ma maksaksin kallist hinda ja siis saaksin veidra maitse, siis ma tarbiksin," tõi Kivistik kahest olukorrast võrdluse.

Kuula raadio Star FM hommikuprogrammi järgi SIIT.