Reklaam sulgub sekundi pärast

Edukas ettevõtja käib Grossi poes allahindlusi jahtimas: ostan seda, mis on kollase sildiga

Johanna Alvin

Kui rahandusminister Jürgen Ligi rääkis mõnda aega tagasi "Laseris" sellest, et hoiab kokku konserve süües, siis ettevõtja Indrek Kasela läheb sammukese kaugemale. Nimelt tunnistab mees, et käib poes allahinnatud kaupa jahtimas.

"Laser" läks Indrek Kaselaga koos Grossi poodi, et rääkida sellest, mis saab Eesti majandusest olukorras, kus maksud aina tõusevad.

Marii Karell: Ma ei saa aru, mis toimub?! Rahandusminister Jürgen Ligi räägib, et ta sööb konserve. Kasela käib Grossi poes allahindlusi jahtimas!

Indrek Kasela: 3-eurostest kohvidest oleme jõudnud nüüd siis konservideni! See siin kirjeldab Eesti arengut. Täitsa ausalt ütlen, et ma täna ostan valdavalt seda, mis on kollase sildiga.

MK: Alles meil tõusis käibemaks ja nüüd meil poole aasta pärast, esimesest juulist, tõusub see jälle. Mis see tähendab?

IK: Hinnad tõusevad, mis muud! Me oleme väga kalli energiaga riik. Me oleme riigina teinud väga valesid strateegilisi otsuseid ja nüüd me peame asju kinni maksma. Mida Jürgen Ligi ära unustas, on see, et tal oli toona see raha, et konserve omale kokku osta ja nüüd neid ära süüa. Aga kui me võrdleme Eesti riigiga, siis ühel hetkel saavad konservid otsa. Siis peab Jürgen Ligi poodi minema ja ostma sama kallist toitu nagu kõik teisedki. Oleks olnud vaja langetada käibemaksu toiduainetelt. See oleks kõige vähem mõjutanud ebavõrdsetes tingimustes inimesi.

MK: Kas igal pool mujal Euroopa Liidus on toiduainete käibemaks madalam?

IK: On. Ja meil on üks väheseid riike, kus see nii kõrge on. Soomes ja Rootsis on toidu käibemaks 14%, Prantsusmaal 10%, Saksamaal 7%, Poolas 5%. Kui on kolmeliikmeline pere, siis igapäev on sul laua taga üks Jürgen Ligi, kellele tuleb neljandik anda. Neljandik läheb riigile. Paned kotleti lauale, lõikad selle neljaks ja Jürgen Ligi võtab sellest veerandi iseenesest mõistetavalt endale.

MK: Kui palju peaks siis toiduainete käibemaks Eestis olema?

IK: Ma ei tahaks ole samasugune poliitik, kes ütleb mingi numbri välja teadmata, mis see on. Kui me võrdleme teiste riikidega, siis kuidas käib maksuanalüüsi tegemine? See hetk kui poliitik oma suu lahti teeb ja midagi ütlema hakkab, siis sellele on eelnenud väga pikk eeltöö. Meil on see asi vastupidi. Kuskil ruumis tullakse kokku, vaadatakse, kui palju miinus on ja siis tehakse sõna otseses mõttes paberi peal mingi arvutus ja sõidetakse maksuga peale. Prognoosimata, kuidas see maks mõjuma hakkab.

Kui tavaline ettevõte käituks nii nagu siin tehaks meil Eesti riiki, siis üle aasta ta vastu ei peaks. Kui sul ikkagi püsivalt kulud ületavalt tulusid, siis me kõik teame, et kui palk on 1000, aga kulud on 1200, siis algul võtad natukene laenu, siis võtad kiirlaenu, siis laenu selleks, et maksta kiirlaenu intressi ja lõpuks on sul kohtutäitur ukse taha.

Riikidel on natuke lihtsam. Nemad saavad minna inimeste rahakoti kallale. Ja seda on tegelikult

Vaata saadet "Laser" teisipäeviti kell 20.30 ikka TV3s!

"Laseri" kõiki hooaegu on võimalik järele vaadata TV3Play vahendusel!