Reklaam sulgub sekundi pärast

Erinevate ametkondadega raksu läinud Epp Kärsin: seksuaalkasvatus peaks algama juba lasteaias!

Epp Kärsini postkast on täis pungil kutseid koolidesse esinema. Siiski pole ta kaugeltki igas koolis teretulnud ning ka haridusministeerium pole temast üleliia vaimustunud. Milline peaks olema koolide seksuaalõpe ning mis on Epp Kärsini õpetuses sellist, mis on ajanud ta tülli nii Eesti Seksuaaltervise Liidu kui haridusministeeriumiga? Muu hulgas arvab ta, et seksuaalkasvatus peaks algama juba lasteaias.

Eesti kuulsaimait seksuaalkoolitajat Epp Kärsinit teatakse sageli kui "dildodega naist". Ta on kogunud kuulsust ja teinud endale nime nii telesaadetes kui ka raamaturiiulitel. Tal on nii fänne kui ka pehmelt öeldes skeptikuid. Päris igale poole naine oma koolitustega teretulnud aga ei ole ning ka haridusministeerium pole tema üle-eestilisest tuurist ülemäära vaimustunud.

"Laseri" saatejuht Marii Karell läks Kärsini isiklikku Tallinna südalinnas asuvasse stuudiosse uurima, miks on naise koolitusmeetodid ja -sisu ta pahuksisse ajanud Eesti Seksuaaltervise Liidu ja haridusministeeriumiga ning mida Epu meetodid endast üldse kujutavad.

Kärsini enda sõnul hakkas koostöö koolidega pihta tema enda initsiatiivil. "Kõigepealt ma helistasin haridus- ja teadusministeeriumisse. Ma tahtsin teada, kes vastutab seksuaalkasvatuse valdkonna eest. See oli nagu kuum kartul, mida põrgatati erinevate telefoninumbrite vahel. Keegi mulle mingeid konkreetseid vastuseid ei jaganud. Lõpuks öeldi ainult seda, et kõik on hästi ning mingit abi pole vaja," sõnas naine. Hoolimata sellest vastusest, otsustas Epp siiski ise vaatama minna, kas ka päriselt nii on.

"Ma tegin sellise kampaania ja andsin lihtsalt teada oma uudiskirjas, et kui kellelgi on soov mind kutsuda, siis kutsuge ja ma teen seda tasuta. Ma käisin pea sada kooli läbi," sõnas Kärsin.

Sellest läks lumepall veerema ning juba ammu on tal kutseid rohkem, kui ta neid suudab vastu võtta. Samuti ei tee ta neid koolitusi enam tasuta. Naine ütles avameelselt, et koolituse hind algab 1000-eurost.

Naise sõnul peaks seksuaalkasvatus algama juba lasteaias ning jätkuma igas kooliastmes. "Ma ei tea, miks seda ei ole tehtud, täna ei õpetata selles valdkonnas midagi eriliselt teisiti kui siis, kui mina käisin koolis," ütles Epp.

Miks ei toeta aga Haridusministeerium ega Eesti Seksuaaltervise Liit ideed Epu koolitusi koolides pakkuda? "Nende nägemus sellest on üks, minu oma teine. Sain mingi aeg aru, et astume nii erinevat jalga, et ma lihtsalt tulin sealt ära," sõnas naine.

Kärsin lisas, et tal paluti koostööks materjale muuta, kuid naine seda teha ei soovinud. Ta sõnas, et ta oleks pidanud materjale vähem detailseteks muutma, kuid see mõte ei meeldinud talle.

Epp, kes on õppinud Tartu Ülikoolis kehakultuuri, Hiina meditsiini ning Holistika Instituudis, kasutab oma koolitusmeetodis ka tantristlikke lähenemisi, mis ei sobivat ametkondadele.

"Koolides me ehitame baasvundamenti ja põhja. Ja kui me räägime sellest, et tantristlikes praktikates on kasutusel teised terminid, teiste sõnade kasutamisest laiemalt, näiteks peenise kohta öelda lingam ja vulva kohta yoni, siis see ikkagi edastab seda sõnumit, et anatoomiline sõna on vale või häbiväärne," ütles Eesti Seksuaaltervise Liidu seksuaalnõustaja Liisa Larm.

Lisaks sellele olevat Kärsin oma koolitusel väitnud, et hormoontabletid ja spiraal vähendavad libiidot. Larmi sõnul on sellele aga väga keeruline anda konkreetset vastust. "Jah, nad võivad, aga sellel on tegelikult väga lai taust ja see kindlasti ei vähenda adekvaatse ja usaldusväärse kontratseptsiooni olulisust," sõnas naine.

"Aga noored on seda ise mulle öelnud ja minu käest küsinud," sõnas Kärsin selle peale. Marii Karell tõi välja, et siis võib juhtuda asjaolu, kus noored jätavadki need tabletid võtmata ning rasestuvad. Mille peale Kärsin ütles kärmelt vastu: "Aga meil ongi Eestis iive väga madal. Ma tegin nalja. Ma tegin nalja praegu. Tegelikult võiks kondoomi kasutamine olla üks lahendustest," sõnas naine.

Vaata täispikka videot artikli päisest!