Reklaam sulgub sekundi pärast

Enne ja pärast: kuidas kombineerida endiste aegade pärandit kaasaegsete sisustuslahendustega 140-aastases Eesti talumajas

IKEA
Köök-elutuba enne ja pärast — FOTO: IKEA

Maamaja renoveerides tekib tihti küsimus, kuidas leida tasakaal vana maja unikaalse omapära ja kaasaegsete lahenduste vahel. Eveli ja Demose 5-liikmeline pere on vana rehielamut oma koduks ehitanud juba 7 aastat ning seni on jäänud lõplikult lahendamata see, kuidas kõige paremini sisustada kööki ja elutuba.

Sisekujundaja võttis väljakutse vastu ja jagab väärtuslikke näpunäiteid teistelegi, kes on sarnases olukorras.

Enne ümberkujundamist polnud köök samas stiilis ning elutoa osas ei olnud isegi kõigile pereliikmetele piisavalt istekohti, et seal koos aega veeta. Samuti oli suur puudus hoiuruumist ja valgusest.

Väljakutse võttis vastu IKEA sisekujundaja Anastasia Malkova, kelle sõnul vajab vana palkmaja loomingulisi lahendusi. Kõige suuremaks väljakutseks oli tema sõnul tekitada ruumi köögile ja elutoale nii, et viieliikmeline pere mahuks seal mugavalt toimetama ja süüa tegema, säilitades samal ajal rehielamu omapära.

IKEA
Minu IKEA kodu — FOTO: IKEA

Kuidas tuua tuppa rohkem valgust?

Vanade talumajade laed on madalad ja seinad tumedad ning nende aknad on väikesed ja maadligi, mistõttu ruumid kipuvad olema hämarad. „Selle rehetuppa rajatud köök-elutoa peamiseks valgusallikaks oli rippvalgustiks kohandatud suur ja efektne vankriratas. Kuid see ei andnud tervele toale piisavalt valgust, seega lisasime täiendavaid valgusallikaid: elutuppa laelampe ja kohtvalgusteid ja kööki seinalampe, et töötasapind oleks paremini valgustatud. Lõpplahenduses jäi unikaalne vankrirattast valgusti endiselt keskseks valgusallikaks, kuid seda täiendavad erinevad valgustid,“ rääkis Anastasia.

minu IKEA kodu
Köök-elutuba enne — FOTO: IKEA
IKEA
Köök-elutuba enne — FOTO: IKEA

Üks lahendustest, mille sisekujundaja ruumi valis, oli juhtmevabalt hämardatav nutitoode – valgustisüsteem, mille valgust saab sisse ja välja lülitada ning hämardada puldist. Selline süsteem teeb valgustuse paigutamise oluliselt lihtsamaks. Tänu hämardatavale süsteemile saab ka elektrit kokku hoida.

Lisaks on sisekujundaja sõnul hea nipp kasutada tumedates ruumides heledaid toone või kombineerida puitu valgete detailidega. Näiteks selle pere kodus olid seinad varem võõbatud erkpunaseks, kuid sisekujundaja otsustas need valgeks võõbata. Selline väike asi muudab väga palju. Nii on tuba valgem ja näib avaram. Heledamad seinad peegeldavad ka rohkem valgust tagasi, mis muudab ruumi üldilme helgemaks.

IKEA
Köök pärast — FOTO: IKEA

Läbimõeldud lahendused suure pere elutuppa

IKEA sisekujundaja soovitab julgemalt katsetada mööbli ümberpaigutamist, mis mõnikord aitab tuppa rohkem ruumi luua. Varasemalt oli elutuba sisustatud nii, et diivan oli televiisorile liiga lähedal ja asus akna kõrval, kust paistis sisse päike. Sisekujundaja paigutas mööbli ümber nii, et tuppa tekkis rohkem ruumi liikumiseks.

IKEA
Elutuba pärast — FOTO: IKEA

Suurele perele mõeldes otsustati elutuppa nurgadiivani asemel paigutada kolmekohaline diivan koos kahe tugitooliga. „Nurgadiivanid on head ja kompaktsed lahendused, kuid võtavad tihtipeale üsna palju põrandapinda. Eraldi diivan ja tugitoolid loovad piisavalt istumiskohti tervele perele ning samal ajal jääb mööbli vahele ka piisavalt liikumisruumi,” märkis sisekujundaja. „Samuti sai diivan valitud selline, millel on eemaldatav kate. Peres on kolm last ja loomad, seega on oluline, et mööbel vastaks pere vajadustele. Eemaldatavat diivanikatet on lihtne pesta või tulevikus soovi korral hoopis teise tooni vastu välja vahetada,“ ütles IKEA sisekujundaja.

Elutuppa lisas Anastasia erinevaid hoiumööbli kombinatsioone ja vitriinkapi. Sahtlitega kombinatsioonist sai telerialus ning see täidab pere jaoks ka lisapanipaiga funktsiooni.

Köögis pole kunagi liiga palju hoiuruumi

Kolmanda suurima muutuse tegi läbi selle kodu köök. Sisekujundaja otsustas köögi teha L-kujulise ja kaotas ära köögisaare, et tekitada lisaruumi söögilauale. Ta selgitas, et kööki valiti ainult põrandakapid, sest palkide ümara kuju tõttu ei saa kappe hästi seinale paigaldada ning seinapalgid pole ka täiesti ümarad ja sirged.

„Selle asemel lõime köögi seintele rohkem hoiustamisruumi konksudega tarvikupuude ja lisariiulitega. See on lihtne ja taskukohane lahendus, mis sobib igasse kodusse, aitab ruumi korras hoida ja jätab töötasapinnale rohkem ruumi söögitegemiseks,“ ütles Anastasia.

Uues köögis paigutati ahi kõrgemasse kappi ja nii jäid kõik põrandakapid hoiustamiseks. Kõrgemas kapis asuvast ahjust on toitu mugavam välja võtta ning turvalisusele mõeldes asub see väikeste laste käeulatusest eemal.

Kaunista looduslike materjalidega

Viimase lihvi, mis muudab iga ruumi hubaseks, annavad alati tekstiilid ja aksessuaarid. Looduslike materjalide ja maalähedaste toonide kasutamine aitab esile tuua ruumi ainulaadset iseloomu. Looduslikest materjalidest kastid pisiasjade hoidmiseks, põrandale laotatud kootud vaip, mererohust matid ja õhulised kardinad tõstavad esile palkseinte isikupära ning lisavad ruumile tekstuuri, soojust ja hubasust.

“Minu IKEA kodu” saade on TV3 eetris alates 2. oktoobrist igal kolmapäeval kl 21.35! Vaata saadet järgi siit

Rohkem pilte "Minu IKEA kodu" galeriis.