Reklaam sulgub sekundi pärast

Prantslased marus! Uue filmi “Napoleon” režissöör võrdleb nimitegelast Hitleri ja Staliniga

BBC

— FOTO: Scanpix

Enne oma uut suurfilmi, kus Napoleoni rollis astub üles Joaquin Phoenix, on režissöör Ridley Scott tekitanud viha kommentaaridega oma nimitegelase kohta, võrreldes teda Hitleri ja Staliniga. Mis on aga tõde?

See oli filmi promokampaania algul kui Briti filmiveteran reklaamis oma viimast filmi avades Prantsusmaa ajaloolise suurkuju pihta tule. "Napoleon" tõotab tulla eepiline film keisri esiletõusust, keda kehastab Joaquin Phoenix, keskendudes tema heitlikule suhtele oma esimese naise Joséphine'iga.

Kuigi filmi "Napoleon" linastumiseni on jäänud veel kuid, on tänu Scotti antud intervjuule filmiajakirjale Empire, hakanud eluloofilmi ümber keerlema tõsine sagin. "Ma võrdlen [Napoleoni] Aleksander Suure, Adolf Hitleri, Staliniga. Kuulge, temas on palju halba peidus," kuulutas ta, selgitades oma suhtumist tegelaskujusse.

"Quoi? Arrête!" (eestik. "Mida? Stop!") Prantslased ei raisanud aega ning hakkasid vastu jultunud britile. "Hitler ja Stalin ei loonud midagi ja tõid ainult hävingut," ütles Napoléoni fondi akadeemiline direktor Pierre Branda The Telegraphile. "Napoleon ehitas asju, mis on tänaseni siin." Thierry Lentz Napoléoni fondist ütles samas kirjatükis: "Napoleon ei hävitanud ei Prantsusmaad ega Euroopat. Tema pärandit tähistati hiljem, võeti omaks ja laiendati edasi."

Mis on siis asja tõde – ja kas Scottil on tugi, millel püsti püsida?

Napoleon, hiilgav sõjaväekomandör, haaras võimu 1799. aastal Prantsuse revolutsioonile järgnenud poliitilise ebastabiilsuse perioodil. Ta muutis valitsust, korraldas ümber panganduse, muutis põhjalikult haridust ja kehtestas Napoleoni koodeksi, mis muutis õigussüsteemi ja oli eeskujuks paljudele teistele riikidele. Samas pidas ta maha ka rea veriseid sõdu kogu Euroopas, rajades impeeriumi, mis ulatus haripunktis Pürenee poolsaarest Moskvani. 1812. aastaks olid ainsad piirkonnad Euroopas, mis olid vabad tema kontrollist Suurbritannia, Portugal, Rootsi ja Osmani impeerium. Lõpuks sai ta 1815. aastal Waterloo lahingus lüüa Suurbritannia juhitud riikide liidult. 

Erinevad vaated

Austraalia Newcastle’i ülikooli ajalooprofessor ja kolmeköitelise Napoleoni biograafia autor Philip Dwyer avaldas samuti arvamust antud vaidluses. "Võite arutleda selle üle, kas Napoleon oli türann või mitte - ma kalduksin türanni poole, kuid kindlasti polnud ta Hitler ega Stalin, kaks autoritaarset diktaatorit, kes represseerisid julmalt oma rahvast, põhjustades miljoneid hukkunuid." 

"Mõned on isegi väitnud, et impeerium oli "politseiriik", sest seal oli keeruline "spioonide" süsteem, kes jälgisid avalikku arvamust," jätkab ta. "Kuid väga vähesed inimesed – hulk aristokraate, kes olid rohkem või vähem seotud kukutamisplaanidega, paar ajakirjanikku – hukati Napoleoni poolt nende vastuseisu eest. Kui ma võrdleksin Napoleoni kellegagi, siis läheksin ajaloos tagasi Louis XIV-le, monarhile, kes pidas tarbetuid sõdu, mis maksid tuhandeid elusid."

Prantsuse ajakirjanik ja Telegraphi kolumnist Anne-Elisabeth Moutet nõustub, et Napoleon pole võrreldav Hitleri ega Staliniga. "Tal [Napoleonil] ei olnud koonduslaagreid," räägib ta BBC Culture'ile. "Ta ei tõstnud veresauna jaoks esile vähemusi. Jah, riigis oli pealetükkiv poliitiline politseikord, kuid tavalised inimesed said elada nii nagu neile meeldis ja öelda, mida nad tahtsid."

Napoleoni kuju Pariisis
Napoleoni kuju Pariisis — FOTO: ZUMAPRESS.com/Scanpix

Muidugi on Ridley Scott, filmitööstuse titaan, filmide "Blade Runner", "Gladiaator", "Thelma ja Louise", "Tulnukas" ja paljude teiste režissöör, olnud selles äris piisavalt kaua, et teada, kuidas oma filmi reklaamida. On täiesti võimalik, et ta teadis, et Hitleri ja Stalini võrdlemine Napoleoniga toob filmile rohkem avalikuse tähelepanu ja ehk seepärast ta sellise sõnavõtu ka tegi.

Vaata Ridley Scotti filme Go3-st!