Reklaam sulgub sekundi pärast

Tartu vangla kinnipeetav ametnike ründamisest: oleme pidevast ümberpaigutamisest stressis

"Raport"

Krimisaade
Krimisaade "Raport" — FOTO: Kuvatõmmis

Kinnipeetavate ümberpaigutamine on vanglates põhjustanud palju probleeme ja rahulolematust ning ka vägivalda. Tartu vangla kinnipeetava sõnul on ametnikke rünnatud sellepärast, et ümberpaigutused põhjustavad stressi ja on tihti põhjendamatud.

Krimisaade "Raport" vahendab, et vanglates ei suju kinnipeetavate uutesse kongidesse ja/või sektoritesse ümberpaigutamine sugugi nii sujuvalt, kui ideaalis võiks. Ühe aktsioonina – millest pole avalikkuses veel räägitud – korraldati Tartu vangla kõrval paar nädalat tagasi vangla juhtkonna vastane protestiaktsioon pürotehnikaga. Kaua see muidugi ei kestnud, kuna vangla kiirreageerijad lõpetasid "ürituse" kiirelt. Igatahes ei ole kinnipeetavad rahul vangla juhtkonna tegevusega nende ümberpaigutamisel ja uute piirangute kasutusele võtmisel. 

"Põhimõtteliselt on nii, et Tartu vangla on oma eurorežiimi kuvandiga muutunud selliseks, et siin on kõik keelatud. Ametnike ründamine toimub koguaeg, sest kinnipeetavad on lihtsalt niivõrd stressis ja neil ei ole mingeid vaba aja veetmise võimalusi. Ainuke vaba aja veetmise võimalus on telekas. Lisaks sellele on meil helistamise limiit tõmmatud tunni aja peale. Telefonid seisavad sektoris tühjana, aga keegi helistada ei saa, kellel limiiti pole. Helistamispiirang on põhjendatud võrdse kohtlemise printsiibiga. Aga ülejäänud asjad – mälupulgad, kell, köögilaadija, mängukonsoolid, isegi DVD-makid korjati ära – on kõik ära keelatud ühe klausli all: julgeolekuoht. Kuigi Jõhvi vanglas ei ole mingit julgeolekuohtu sellega, et miks vanglateenistus ei suhtle omavahel, et kuidas julgeolekuohte minimeerida," ütles Tartu vangla kinnipeetav.

Millistel alustel vanglasiseseid ümberpaigutamisi tehakse? Justiitsministeerium väidab, et printsiip on üldine kõikides Eesti vanglates. "Täna tuleb möönda seda, et meie keskmine vang on neljas kord vanglas. See tähendab, et eks tema n-ö ajalooline jälg on meile ka hästi teada. Vanglas on teabe ja uurimise osakond, kes on meie silmad ja kõrvad ja saab hea info läbi selle. Varasem kriminaalne tegevus on tihti meile hästi teada, mis annab võimaluse mõelda, kaaluda ja saada inimesest rohkemat pilti," ütles Tallinna vangla direktor Hannes Liivak ja lisas, et ümberpaigutuse põhjused on reeglina olmelisemat laadi. Direktori sõnul otsitakse sellistel juhtudel lahendusi, kuid alati ei ole võimalik vastu tulla.

Selle aasta esimeses pooles toimus Tallinna vanglas umbes 2000 ümberpaigutust ja nendest viiel juhul oli taustaks kriminaalmenetlus ehk mindi "raginaga kokku".

"Raportiga" suhelnud Tartu vangla kinnipeetava sõnul teab ta sel aastal samas vanglas vähemalt viite või kuute juhtumit, kus ametnikku on rünnatud. Samuti ütles ta enda kohta, et teda on kümne kuu jooksul sektori vahel üheksa korda ümber paigutatud, mis pinget peal hoiab.

"Olukord ametnike ründamisega on isegi nii hull, et meil on üksusejuhid korraldanud infotunde. Küsitakse, kuidas te reageeritakse, kuidas te läheksite appi ametnikule, kui teda rünnatakse. Enamjaolt on vastus ühest suust, et miks me peame appi minema, et teie meil ei lase rahulikult elada ja kui keegi teile matsu annab, peame meie appi tulema. Muidu käivad ametnikud ringi, näpud kõril ja pigistavad igalt poolt ettekandeid välja," ütles Tartu vangla kinnipeetav.

Vaata lähemalt päises olevast videost alates 11:30!

“Raport” on eetris TV3 kanalil esmaspäeviti kell 21:00 ja vaadatav ka TV3 Play keskkonnas.