Reklaam sulgub sekundi pärast

Alpinist Kaspar Eevald asub Mount Everesti vallutama: eakana võiks olla midagi head meenutada

Alpinist Kaspar Eevald võtab kevadel ette karmi retke maailma kõrgeima mäe Mount Everesti tippu. Selle tarbeks on tal nii muljet avaldav varustus kui ka spetsiaalne telk, mille abil oma kodus kilomeetrite kõrguste mägede olustikku simuleerida.

Kui unistused on suured, siis ei tasu kohkuda ühegi takistuse ees. Muu hulgas ühe hingetõmbega 101 meetri sügavusele sukeldunud alpinist Kaspar Eevald rääkis „Stuudios”, et ühe eluaja jooksul peaks püüdlema võimalikult suurte tegemiste poole, et oleks kunagi eakamana midagi head meenutada, mida on korda saadetud ja võib-olla ka järgmistele põlvkondadele natukene sütitavat inspiratsiooni jätta.

Senimaani on Mount Everesti tippu jõudnud seitse eestlast. Saatejuht uuris, kas nende kogemustes on midagi, mida Kaspar saab enda retkele kaasa võtta?

„Kindlasti on. Mul on väga hea sõber Katrin Merisalu, kes on tegelikult kaks korda Everestil käinud. Esimest korda ta tippu jõudnud, jäi haigeks. Teist korda jõudis. Tema on mulle väga palju tarkust jaganud, et millega peaks arvestama. Sellised asjad, mida võib-olla nii lihtsalt netis guugeldades ei leia. Ma arvan, et see on üks osa vaimsest ettevalmistusest. Mida rohkem sa tead ja endale vastuseid annad, seda rahulikum sa oled, kui nendesse olukordadesse satud.”

Mis tunne on viibida mitme kilomeetri kõrgusel hõreda õhu ja külma temperatuuriga? "Üle 8000 [meetri] ma ise käinud ei ole veel. See on minu jaoks uus kõrgus. Aga kui sa toimetad kõrguses ja lähed tipurünnakule, siis need kõik on väga kurnatud, väsinud ja mitte just kõige selgemad päevad. 8000 [meetri] ja peale on öeldud, et inimesed tunnevad seal justkui purjusoleku laadset tunnet. Sa ei ole see, kes sa täna oled siin. Su keha töötab ellujäämisrežiimil praktiliselt."

Kasparil on parimaks ettevalmistamiseks kodus spetsiaalne telk, mis võimaldab eraldada soovitud määral hapnikku, mis aitab kehal harjuda. "See on minu jaoks praktiliselt alpimaja. Ma simuleerin sellega mägede kõrguseid kodustes tingimustes siin merepinnal. See aitab mu kehal ja immuunsüsteemil juba enne mägedesse jõudmist kohaneda, mis võiks ideepoolest anda mu kehale rohkem ruumi."

Kas ja milline plaan on Kasparil selle jaoks, kui mäkketõusul ei lähe kõik nii nagu plaanitud?

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.