Reklaam sulgub sekundi pärast

Diktatuur? Eesti 200 erakonnas keev sisetüli lõi poliitikud kahte leeri

TV3 UUDISED

Eesti 200 juhatus otsustas oma ridadest välja heita Züleyxa Izmailova ning põhjuseks toodi erakonna pidev ründamine ja mustamine. Tänaseks on aga sõna võtnud ka mitmed teised poliitikud, kes leiavad, et Eesti 200 sisene demokraatia ei vääri oma nime.

Neljapäeval väljendas riigikogulane Züleyxa Izmailova sotsiaalmeedia vahendusel pahameelt, et keskkonnakomisjoni esimehest erakonnakaaslase Igor Taro ei lubanud tal tuumajaama avamise osas toimunud avalikul istungil kaasa rääkida. Reede õhtul selgus, et Eesti 200 juhatus on otsustanud Izmailova erakonnast välja visata.

"Ma ei tea ühtegi teist liiget, kes pidevalt ja avalikult mustab tervet erakonda. Poliitik poliitiku vastu - alati võib seda teha ja see käib poliitikaga kaasas. Aga tervet erakonda kahjustada ei ole aus, sest seal on väga palju teisi inimesi," selgitab "TV3 uudistele" otsuse tagamaid Eesti 200 juhatuse liige ja erakonna Riigikogu fraktsiooni juht Toomas Uibo

"Mustamine tähendab ju rääkida midagi, mis pole tõsi. Mina ei ole midagi valetanud ja olen olnud väga avatud. Inimesed, kes on mind sellesse erakonda kutsunud, on ka varasemalt teadnud minu seisukohti, mis puudutavad keskkonnaküsimusi ja energeetikat. Eelmise nädala keskkonnakomisjoni istung pani i-le täpi peale," räägib Züleyxa Izmailova oma versiooni juhtunust.

Reedel toimund erakorralisel istungil avaldas Izmailovale toetust vaid üks juhatuse liige, Hendrik Johannes Terras, kelle arvates ei olnud naise erakonnast välja viskamine õige otsus. Tänaseks on temaga liitunud ka haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, kes ei saanud koosolekul osaleda, kuid peab sellist otsust erakonna väärtuste vastaseks.

"Kas ma kogu (tema - toim) käitumise heaks kiidan, seda ma ei tee. Iseenesest, kui inimene on valitud erakonna juhatusse, siis ta peab seda mandaati siin saama teostada," räägib Terras.

Kristina Kallas lisab: "Ma arvan, et see (Izmailova erakonnast välja viskamine - toim) ei ole põhjendatud. Ma ei kiida kindlasti Zuzu käitumist heaks. Sellesmõttes on avalikud ründavas stiilis postitused üldse maitse küsimus ja minu arvates ei ole see poliitikas kohane. Selleks, et arutelukultuuri arendada, ei tasu kedagi rünnata ja veel vähem isiklikuks minna. Seda ei saa kunagi heaks kiita, aga ma lihtsalt ei näe antud hetkel, et juhatuse liikme ja Riigikogu fraktsiooni liikme puhul oli see (erakonnast välja viskamine - toim) antud hetkel õigustatud."

Oma sotsiaalmeedias võttis sõna ka Eesti 200 erakonna asutajaliige Liina Normet, kes ise lahkus erakonnast pea aasta tagasi. Tema sõnul toimub erakonnas diktatuur, kus ignoreeritakse neid, kes julgevad teistmoodi mõelda. Ka Izmailova tunnistab, et selline vaigistamine on süstemaatiliselt kestnud üle aasta. 

Toomas Uibo kinnitab aga, et tuumajaama küsimuses ei ole kedagi vaigistatud ning kõigil on olnud vaba hääl. Eesti 200 liige Kadri Tali sõnab samuti, et tema meelest on erakond äärmiselt avatud diskussiooniga. Samuti kinnitab Kristina Kallas, et tema arvamust kuulatakse erakonnas kogu aeg.

"Zuzuga on olnud konflikt selle arvamuse esitamise stiilis ja viisis. Selles on tegelikult olnud konflikt, et kuidas oma arvamusi esitada ja millise tooniga. Ma sellega päris nõus ei ole, et meil ei ole võimalik neid arvamusi esitada," nendib Kallas.

Vaata artikli päises olevast videost, millisena näeb Eesti 200 tulevikku erakonna asutajaliige Liina Normet!