Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti esiveipija Tarmo Kruusimägi lajatab tulevaste keeldude suunal: varsti on käemärgid, et suitsetaja?

TV3 uudised

Suitsuvaba keskkonna tagamiseks on Euroopa Komisjon teele pannud uued soovitused, milliseid alasid võiks suitsetamiseks keelustada. Nimekiri on aga nii pikk, et tekib küsimus, kas kusagil üldse enam suitsetada võib?

"See tegelikult soosib meie majanduspoliitikat. Ega inimestel raha ka ei ole, et midagi tarbida. Et las nad siis panevad kodus neid kortereid põlema - joovad kodus ja suitsetavad voodis," tõdes endine Riigikogu liige Tarmo Kruusimäe.

Kruusimäelt tuleb täna karmi kriitikat Euroopa Komisjoni plaanide pihta karmistada meetmeid suitsetamise vastu. Suitsetajad räägivad suisa inimõiguste rikkumisest. Seejuures on komisjoni fookus just nende inimeste tervise kaitsmisel, kes ise tubakatooteid ei kasuta. 

"Puhas õhk on ka inimõigus," sõnas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kommunikatsioonijuht Elis Paemurd. "Selles mõttes ongi siin selline olukord, et tavainimestel, kes tubakatooteid ei tarbi, on samamoodi õigus mitte seda tubakasuitsu ja muid aerosoole sisse hingata."

Sotsiaalministeeriumi keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juhi Aive Tellingu sõnul ei keela nad suitsetamist täitsa ära. "Siin on lihtsalt suitsuvaba ala laiendamine. See on täpsem regulatsiooni küsimus, kuidas me liikmesriigi põhiselt neid regulatsioone teeme."

Komisjoni soovitus on keeldu laiendada erinevatele välialadele. Sinna alla kuuluvad näiteks välikohvikud, terassid, vihmaalused, aga ka avatud alad nagu kontserdid, spordiväljakud või pargid. 

"Mis on nagu park ja mis on avalik koht? Lükkame osa inimesi jälle kõrvale," sõnas Tarmo Kruusimägi. "Mis see koht siis jääb kus nad võivad olla? Metsas võib või? Metsas suitsetamine ei kõla eriti kosher mingit moodi."

Eestis langeb igapäevasuitsetajate hulk järjepidevalt - praegu jääb nende hulk kahekümne protsendi piiresse. Euroopa vähktõvevastase võitluse kavas on sätestatud eesmärk luua niinimetatud tubakavaba põlvkond. See tähendaks, et 2040-ndaks aastaks tarbib tubakat vähem kui viis protsenti elanikkonnast. Praegu on tubakatarbijaid ligi 25 protsenti. 

Kui tulevikus pannakse suitsetamisele järjest rohkem keeldusid peale, siis tekib küsimus, kus üleüldse inimene suitsetada võib. Üks lahendus oleks selles, et sellise suitsetamise vaba ala asemel oleks siis tulevikus meil suitsetamise alad. 

Uusi soovitusi andes lähtutakse tänastest teadmisest ja tõenduspõhisusest. Mistõttu on fookusesse võetud ka kõiksugused kuumutatud tubakatooted ja e-sigaretid.

"Sageli arvatakse, et need on kuidagi kahjutumad kui tavaline sigarett. Aga tegelikult nii ei ole," tõdes Paemurd. Euroopa komisjon on enda poolt andnud soovitused. Iga liikmesriik otsustab lõpuks ise kas ja millised uued piirangud suitsetajatele seatakse.

"Võib-olla tulevad varsti käemärgid, et suitsetaja. Ja nad võib-olla panna omaette sellistele territooriumitele. Väikesed noh, suitsetamise võõrustamise laagrid. Nii kaugele läheksite või mõtlete, et võiks minna?" avaldas Kruusimägi. "Ei, ma ei ole aru saanud, et mis on see plaan. Ma üritan aru saada millal keelajatel ja ülereguleerijatel saab nagu isu täis. Et nüüd nad ütlevad, nüüd me tegime selle asja korda."

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!