Reklaam sulgub sekundi pärast

Eestis levib ülikange uus narkootikum, surnud on juba mitukümmend inimest

TV3 uudised

Suvi toob teatavasti alatihti kaasa ka suurema mõnuainete tarvitamise. Viimasel ajal on aga eriti hakanud silma paistma just kanged opioidid, mille tarvitamisega kaasnevad kergelt ka üledoosid. Selle suve lõpus tabas Tallinnat lausa rekordiline üledoosi laine.

Alates 2022. aastast on Eestis taas liikvel tugevad opioidid ehk nitaseenid. Viimasel ajal on aga probleem eriti suureks kasvanud, sest kui muidu tuleb kiirabil turgutada 1-2 patsienti ööpäevas, siis suve lõpus leidis aset päev, kus kiirabil tuli elule aidata lausa 15 üledoosis patsienti. 

"Turgutamine on (see) pehmelt öeldes," tõdes Tallinna Kiirabi peaasi Raul Adlas. "Selle patsiendiga juhtub see, et kui ta oopiumi või opiaati on manustanud, siis tema hingamine seiskub, ta kaotab teadvuse ja lühikese aja jooksul sureb, kui ta abi ei saa."

Opioidide ja eriti nitaseenide puhul on tegemist ülikangete narkootikumidega, mida üledoseerida on äärmiselt lihtne. Võrdlusmomendiks saab tuua selle, et nitaseenid on näiteks 200 korda kangemad kui valuravimina tuntud morfiin. 

Nitaseenide tarvitamine paistab aina tugevamalt silma nii politsei kui ka kiirabi igapäevas. Ainuüksi augustis vajas uimastite üleannustamise tõttu kiirabi ligi 50 inimest ning ka kainestusmajja tuli eelmisel kuul narkojoobe tõttu viia tavalisest rohkem inimesi.

"Nende patsientide hulk läheneb tuhandele aastas ja kahjuks kõiki me ei suuda päästa," tõdes Adlas. 

Veel suve keskel oli veel pealinnas olukord, kus nitaseene mustalt turult hankida oli keeruline ning ainete levik oli varasemast väiksem. Siinkohal kandis vilja Eesti ja naaberriikide politsei hea töö, sest kurjategijate kinnipidamine tekitas turul tarneahela. Nüüd on aga uimastikaubistejad asemele toonud silmnähtavalt veel kangema narkootikumi. 

"Kui on aine puudus, siis kindlasti loodus tühja kohta ei salli ja hakatakse otsima alternatiive ja on selliseid tendentse Eestis märgata juba aastast 2002," avaldas Tervise Arengu Instituudi narkovaldkonna juht Katri Abel-Ollo.

Kange aine levikut kinnitab ka narkosurmade must statistika. Kui eelmisel aastal suri üledoosi 113 inimest, millest 56 olid põhjustatud nitaseenide tarvitamisest, siis sellel aastal on oma elu narkootikumide tõttu kaotanud juba 57 inimest, kellest 30 olid tarvitanud just nitaseene. Suure tõenäosusega see arv lähiajal ka kasvab, sest paljude juhtumite puhul on surma põhjused ametlikult veel tuvastamata. 

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!