Reklaam sulgub sekundi pärast

Energiahinnad aina kallinevad! Kui palju oleks Eestil kasu tuumajaamast?

TV3 UUDISED

Riigikogus käivad mitmendat päeva arutelud, kas tuumajaama rajamine Eestisse oleks õige või vale valik. Peamiselt on kõne all, kas kõiki jaamaga kaasnevaid kulusid ja tulusid on ikka arvestatud või ollakse liiga optimistlikud.

"Kasvõi tänasel päeval, kui päike paistab, kuid tuul ei puhu, on elektrihind üle 100 euro megavatt-tunni (MWh) kohta: see on tarbijale väga kallis," räägib "TV3 uudistele" Fermi Energia AS juhatuse esimees Kalev Kallemets.

Just Fermi Energia on jõudnud hetkel kõige kaugemale Eestisse võimaliku tuumajaama rajamise projektiga. Kallemets selgitab, et Eestil on vaja kindlat tootmisallikat, mis on ilma süsinikheitmeta. "Oleme Euroopa Liidus ja peame olema 2050. aastaks süsinikneutraalsed. Sellest tuleneb ka üha kallim fossiileenergia hind."

Loodukaitsjad kardavad, et tuumajaama elektrihinna sisse ei ole arvestatud kõiki kulusid, mis kaasnevad riigile ja ühiskonnale. "Kasvõi see, mida tegelikult tähendab pääste- ja kriisivõimekuse väljatöötamine sellises olukorras ning kes katab kulud. Millised on need kohad, kus riik võiks öelda stopp, oleme enda võimekust üle hinnanud ja astume tagasi," selgitab Eestimaa Looduse Fondi taastuvenergeetika ekspert Ingrid Nielse

Elektri tootmine tuumajaamas võib olla tõepoolest odav, aga kas kaasnevad kulud, regulatsioonid ja kaitsmine teeb sealt saadava energia siiski lõppkokkuvõttes kalliks.

Fermi energia nii ei arva. "Soomes ja Rootsis ei tee (energiat kalliks - toim). Seal on need kulud kantud. Samamoodi nagu väikeses Sloveenias. See (tuumajaam - toim) pakub ühiskonnale hüve ja samamoodi ka majandusele ning väga väikese keskkonnamõjuga elektrienergiat, mida ühiskond üha rohkem vajab," kinnitab Kallemets.

Nielse sõnul ei vasta aga tuumaenergia töörühma raport veel mitmetele olulistele küsimustele: "Kindlasti tahetakse praeguses energiakriisis kiirustada, aga näeme, et tuumaenergia töörühma raport kindlasti ei vasta väga tõsistele ja põhjapanevatele küsimustele. Leiame, et peaks tegema veel natuke põhjalikumaid arutelusid, eriti on puudu avalikust arutelust ja kui eeltingimused saavad täidetud ning tõepoolest on kõik kulud ja tulud korrektselt ära hinnatud, on Riigikogul alust teha kaalutletud otsus."

Riigikogu komisjonides toimuvad arutelud valmistavad ette Riigikogu tuumaenergeetika otsuse hääletamist. Otsuse eelnõu võimaldab alustada Eestis tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistamist ja tähendaks põhimõttelist otsust, kas tulevikus lubada Eestis tuumaenergiat toota või mitte. 

Vaata artikli päises olevast videost täispikka lugu Eestisse tuumajaama rajamise plaanide kohta!