Reklaam sulgub sekundi pärast

Karm reaalsus: eestlased võtavad üha enam laenu, et katta oma igapäevaseid kulutusi

TV3 uudised

Hiljutisest uuringust selgub, et eestlaste majanduslik ebakindlus kasvab ja järjest suurem osa inimestest võtab laenu, et katta oma igapäevaseid kulutusi. Kas paljude perede jaoks leevendaks pingelist rahalist seisu käibemaksumäära alandamine põhitoiduainetele?

Igapäevaste kulutuste tasumiseks on viimase aasta jooksul pidanud laenu võtma iga neljas Eesti inimene, selgub Norstati poolt läbi viidud uuringust. "See tähendabki seda, et oma toidu ostmiseks, üüri tasumiseks või elektri maksmiseks jaoks inimesed võtavad laenu. Ja see teebki kõige murelikumaks," sõnas GS Core juht Sofia Kirsimaa. 

Siia alla ei käi aga mitte ainult raha laenamine krediidiasutustet, vaid ka sõpradelt ja tuttavatelt. 

"Ma ei ole laenu võtnud. Siiamaani oleme ikkagi hakkama saanud. Tõesti paljud inimesed peavad seda tegema, sest toidukorv on väga palju kallimaks läinud," sõnas üks poekülastaja Liina. Teine poekülastaja Hannes aga tõdes, et raske on küll, aga hakkama saab. 

Eesti panga ökonomist Taavi Raudsaare sõnul on nii pankadest kui ka teistelt laenuandjatelt võetavad tarbimislaenud viimase aasta jooksul kasvanud umbes 10%. 

Eesti Panga andmetel on kasvanud ka nende hulk, kellel laenude tasumisega probleeme. "Tähtajaks tasutamata laenude hulk on kasvanud. Näiteks pankades on see täna umbes 3% ja teistelt laenuandjatelt isegi rohkem," sõnas Raudsaar. 

Järgmisest aastast kasvav maksukoorem raskendab inimeste toimetulekut veelgi, sest ainuüksi käibemaksu kasv 24%-i tõstab muuhulgas märgatavalt ka meie igapäevase toidukorvi hinda. 

Täna on meie ostukorv 9% Euroopa keskmisest kallim ja tõenäoliselt on see ka üks põhjus, miks me tarbime järjest vähem piima, liha ja ka köögivilju ning valime selle asemel midagi odavamat, näiteks makaronid. 

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!