Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas ja millal jõuab sääskede kaudu leviv eluohtlik Lääne Niiluse viirus Eestisse?

TV3 uudised

Üle Euroopa on levimas ohtlik Lääne Niiluse viirus, mis kandub inimesele sääskede kaudu. Kas ka Eesti sääsed võivad haigust levitada ning milliseid ettevaatusabinõusid tuleks reisides kasutada?

Lääne Niiluse viiruse näol ei ole tegu millegi uuega, kuid iga mõne aasta tagant jõuab see suuremas mahus ka Euroopasse. Viirus möödub enamasti sümptomiteta, kuid umbes 20 protsendil inimestel võib haigus kujuneda Lääne Niiluse palavikuks. See võib omakorda põhjustada neuroloogilise haiguse, mis kuulub Jaapani entsefaliidi viiruste hulka ja võib halval juhul põhjustada surma.

"See põhjustab ühel inimesel viiest peavalu, väga kehva enesetunnet, palavikku, lihas- ja liigesvalu," sõnas Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkushaiguste arst dr Pille Märtin. Eestisse aga haigust nii pea veel oodata ei ole, sest siinkohal päästab Eestit karm põhjamaine kliima.

Euroopas on juhtumeid registreeritud mitmetes riikides, nende hulgas Austrias, Prantsusmaal, Itaalias, Kreekas, Horvaatias ja teistes turismimekades. Eelmisel aastal registreeriti kokku 700 Lääne Niiluse viiruse juhtumit Euroopas. Kõige hullem on olukord Hispaanias, kus on haigusesse surnud juba 5 inimest. Sääseliik, kes haigust levitada suudab on aga ka meil levinud.

"Laulusääsed on meil täiesti tavaline nähtus," sõnas dr Märtin. "Aga selleks, et üks viirus sätiks ennast mingis täiesti uues regioonis paika, on vaja tervet hunnikut kokkusattumusi. On vaja siirutajaid ehk organisme, kus ta alles jääks. Siis peaks olema inimesi, kes pihta saavad ja haigeks jäävad. Ja siis peaks olema sääsepopulatsioon, kus ta püsiks."

Viirusele pole veel vaktsiini leitud, seega on parim viis end kaitsta ka reisidel sääsetõrjevahendeid kasutada ning hammustusi ennetada. Haigus on leviv juulist-septembrini, mis on aeg, kus tasub reisides ettevaatlikum olla. 

Sümptomid ilmnevad tavaliselt kaks kuni kuus päeva pärast nakatumist, kuid nende tekkeks võib kuluda ka kuni 14 päeva või rohkem. Tüsistusteta juhtudel leevenevad sümptomid tavaliselt kolme kuni kuue päeva jooksul.

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!