Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas tunneli lõpus on valgus? Õpetajad esitasid loodavale valitsusele kümme palvet

"TV3 uudised"

Käimas on koalitsioonikõnelused ning õpetajad on juba ennetavalt enda soovid läbirääkijate poole teele pannud. Millised nõudmised esitati uuele moodustatavale valitsusele?

Et õpetajaid koalitsioonikõnelustel ei unustataks ning asjad ei peaks minema järgmiste streikideni, on õpetajate ühendused enda valdkonna probleemid üle vaadanud ning uuesti läbirääkijate poole teele pannud.

„Aineõpetajaid koolides jääb vähemaks. Olen saanud sel suvel üsna palju kõnesid erinevatelt koolijuhtidelt, kes küsivad, et Madis, sina tunned erinevaid inimesi hästi palju, et kas sul on soovitada matemaatikaõpetajat, füüsikaõpetajat. Tegelikkuses meie suur eesmärk on ikkagi, et kui 2024. sügisel õpilased lähevad kooli, siis maksimaalselt oleks neile õpetajatele päriselt õpetaja elukutse olemas,“ ütles õpetajate ühenduste võrgustiku koordinaator Madis Somelar.

Õpetajate ühendused soovivad, et kõnelemisel räägitaks töötasudest, mida reaalselt makstakse täistööaja eest, mitte keskmisest palgast, mis on saadud alalise ületöötamise ja läbipõlemise äärel olles.

„Küsimus on selles, et kui sa oled alates taasiseseisvumise perioodist ühte valdkonda panustanud oluliselt vähem, siis sa pead täna vaatama peale, et võib-olla seda miljardilist kärbet tehes tuleks pidurdada uute koolimajade ehitamist. Aeg ja kõik saavad ju aru, et ühe väga hea õpetaja kujunemiseks läheb kaheksa kuni kümme aastat,“ lisas Somelar.

Et kärpimiskohti otsides õpetajate rahade kallale ei minda, seda lubasid ministrid juba eelmise nädala algul. Siiski on õhus veel üks punkt: hariduslepe.

"Kui me täna ei tõsta õpetajate töötasu alammäära, kui me täna ei suuda hariduslepet sõlmida nii, et pädevad õpetajad saaksid kõrgemat töötasu ehk põhimõtteliselt tuleks õpetajate karjäärimudel. Siis see tähendab seda, et me loome pinnast, nii et kümne aasta pärast on meil veel vähem neid õpetajaid, kes oleks võimelised pädevalt neid tundidega,“ täpsustas Somelar.

„Lapsed saavad meil ikkagi head haridust sel juhul, kui meil on koolis head õpetajad ja selle jaoks me seda hariduslepet täna ka sõlmima. Me oleme väga lähedal tegelikult selle kokkuleppe sõlmimisele. Meil on jäänud siin mõned lahtised otsad, aga ma arvan, et aasta lõpuks me ikkagi tõenäoliselt õpetajatega kindlasti selle kokkuleppe suudame sõlmida. Mismoodi me siis hakkame reguleerima õpetajate töökoormust, ajaarvestust, milline tuleb õpetajate karjäärimudel, mis peaks siis nii motivatsiooni, professionaalsust kui ka tähelepanu sellele ametile kindlasti Eestis tõstma,“ ütles haridusminister Kristina Kallas.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.