Reklaam sulgub sekundi pärast

Kohutav reaalsus Eesti peredes. Üle poolte seksuaalvägivalda kogenud lastest on intsesti ohvrid

"TV3 uudised"

Hiljuti pälvisid tunnustuse inimesed, kes võitlevad meie väikses riigis (lähisuhte)vägivalla vastu ning aitavad ohvritel taas oma väärtuse leida. Seksuaalnõustaja sõnul on eriti haavatavad lapsed, kes võivad oma kogemuse tõttu hakata seksuaalvägivalda tavapäraseks pidama.

President Alar Karis ning justiits- ja digiminister Liisa Pakosta tunnustasid inimesi, kes on panustanud märkimisväärselt vägivallaennetusse. Eeskujulikud laureaadid on andnud oma hääle neile, kelle häält on seni summutatud või pole julgenud juhtunust kõneleda. Eriti suur mure on lastega, kes ei saa aru, mida nendega tehakse ja seda eriti, kui teo toimepanijaks on tema oma pere liige.

"Laps tavaliselt sellest aru ei saa, sest ta ei tea, et see, mida temaga tehakse, on vale. Tema isa või vanaisa, kes on väärkohtleja, on öelnud, et niimoodi tehakse kõikides peredes. Ja siis ma ei imesta, kui laps läheb kooli ja mõtleb, et ta küsib oma klassiõdedelt, kuidas nende vennad seda nendega teevad," ütles seksuaalnõustaja ja üks tunnustuse saajatest Rita Holm.

Üle poolte seksuaalvägivalda kogenud lastest on intsesti ohvrid. Seda raskem on neil ka abi otsida või häbiga toime tulla. Just seetõttu on oluline roll inimeste tunnustamisel, kes aitavad ohvritel taas oma väärtuse leida ja ebaõiglusele vastu astuda.

"Vägivald ja kurjus on olemas, ta ei ole kuskile kadunud. Ja on hea, et on olemas selliseid inimesi – neid on kindlasti rohkem, kui täna need üksikud siin –, kes aitavad tähelepanu juhtida ja mitte ainult seda. Nad aitavad kaasa, et vägivallatsejaid ja ohvreid oleks vähem," ütles Eesti Vabariigi president Alar Karis.

Tunnustuse said taastava õiguse edendaja Annegrete Johanson, seksuaalnõustaja Rita Holm, lähisuhtevägivallaga võitleja Keiu Virro, kogemusnõustaja Merli Kaunissaar ja seksuaalvägivalla ekspert Kai Part.

"Ma väidaksin, et meil on üsna palju veel sellist ahistamiskultuuri ja see peab muutuma. Iseenesest see ei muutu, sellega tuleb tegeleda aktiivselt ja kõik inimesed saavad sellele kaasa aidata, et see muutuks," ütles Kai Part.

Ka vägivallatsejatega tuleb tegeleda, olgu vormiks siis väärkohtlemine, ahistamine või lähisuhtevägivald. Sotsiaalkindlustusametis on kanda kinnitamas teenus, mis aitab vägivallast loobuda neil, kes ise oma loomuga võidelda ei oska, kuid soovivad paraneda. Ühiskonna parandamiseks on ka oluline juba maast madalast lastele selles osas piirid selgeks teha, mida tohib ja mida ei tohi teha.

Vägivallaennetuse tunnustusauhinnaga tunnustatakse isikuid, kes on oma algatuse, käitumise või muu tegevusega möödunud aasta jooksul märkimisväärselt panustanud vägivallaennetusse Eestis. Tunnustusauhinda antakse justiitsministeeriumi ja Vabariigi Presidendi Kantselei koostööna üle aastast 2017.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.