Reklaam sulgub sekundi pärast

“Koristaja valvab WC ees!” Koolid võitlevad ekstreemsete meetmete abil e-sigarettide vastu

TV3 UUDISED

E-sigarettide kasutamine koolilaste hulgas on võtnud pandeemia mõõtmed. Tallinna Kunstigümnaasiumi direktori sõnul veibitakse nii klassiruumides kui ka tualetis ning e-sigarettide vähendamiseks on kasutusele võetud ekstreemsed meetmed.

"Mina ei ole üldse viimasel ajal seda märganud. Minu meelest ei ole see enam moes," vastab tänaval jalutav naine "TV3 uudiste" küsimusele, kas eestlased suitsetavad liiga palju. Ta nendib, et e-sigarettide kasutajaid on tänavapildis tõesti näha mõnevõrra rohkem kui varasemalt.

"Noored ei tarbi enam, on juba teadlikud," nõustub ka teine naine sellega, et suitsetajaid jääb üha vähemaks. Siiski sõnab ka tema, et e-sigarettide kasutajaid leidub noorte hulgas sellest hoolimata: "Oma lastelt olen kuulnud, et see jääb koolis silma."

Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor Mari-Liis Sults tõdeb, et koolides on tõepoolest probleeme e-sigarettide kasutajatega. "Seda ei ole mõtet eitada ning seda näitavad ka erinevad uuringud. Õpilased veibivad kõige ekstreemsematel juhtudel ka tundides või tualettruumides. Väga populaarsed on ka õuevahetunnid ja kui nad (õpilased - toim) lähevad kooli territooriumilt välja, siis nad saavad e-sigaretid kätte ja suitsetavad või proovivad."

Käesoleva aasta aprillis avaldas Maailma Terviseorganisatsioon raporti, millest selgub, et Eesti lapsed on e-sigarettide proovimise poolest esirinnas, jäädes leedukate ja bulgaarlaste järel sünges edetabelis kolmandale kohale. 

"Tavasigarettide tarvitamine langeb läbi aastate. Probleemiks on uute nikotiinitoodete, eelkõige e-sigarettide ja nikotiinipatjade tarvitamine," räägib Tervise Arengu Instituudi (TAI) vanemspetsialist Tiina Kuusik.

Koolides on võetud e-sigarettide leviku vähendamiseks kasutusele äärmuslikud meetmed, sest asi on võtnud pandeemia mõõtmed. "Meil on kõige ekstreemsem variant, et päevakoristaja valvab WC ees. Kui õpilased lähevad mitmekesi tualettruumi või on seal pikemat aega, siis seal toimub midagi muud. Nüüd müüakse ka andureid, mis peaksid e-sigarettide auru tabama, aga sellesse mul veel väga suurt usku ei ole," nendib Sults. 

Vaata artikli päises olevast videost, millise e-sigarettide kohta käiva müüdi lükkas ümber Tervise Arengu Instituut!