Reklaam sulgub sekundi pärast

Mürgine karuputk pole kuskile kadunud. Mida teha kui sinu nahk puutub taimega kokku?

TV3 uudised

Eestis on karuputke võõrliike tõrjutud enam kui kümme aastat. Tänu järjepidevalt tööle on nende levik aasta aastalt Eestis oluliselt vähenenud, kuid ikkagi on nad meile probleemiks. 

"Esiteks on tegemist võõrliigiga ehk ta on oht meie ökosüsteemile," sõnas Keskkonnaameti loodushoiutööde büroo vanemspetsialist Roman Zuzjonok. "Ta tõrjub meie kohalikud liigid välja. Teiseks on ta tõsiselt ohtlik inimese tervisele."

Tõrjet tehakse igal aastal ja seda ka eraomanike poolt. Oluline on kasutada kaitsevahendeid ja taim võimalikult sügavalt välja kaevata. Aitab ka õisiku ära lõikamine. "Riik tõrjub antud aastal umbes 2400 hektaril," sõnas Zuzjonok. Eraomanikud a omavalitsused teevad tõrjet 130 hektaril. "Eraisikud ikkagi tõrjet teevad. Ja teavad kuidas seda teha ka," tõdes ta. 

Karuputke kohta saab rohkelt kõnesid ka Terviseameti mürgistusinfoliin. "Üks viimaseid juhtumeid oli see, et inimene korjas maasikaid rohu sees ja õhtul koju minnes oli käe peal valusad villid," sõnas Terviseameti mürgistusteabe osakonna juhataja Mare Oder. "Või siis inimene hüppab korra maantee äärest üle kraavi ja tagasi ja hiljem on jala peal valusad villid."

Oderi sõnul on karuputke sees olev toimeaine psoraleen, mis imendub ultraviolettkiirguse mõjul inimese nahka ja sisuliselt keedab selle raku ära. "Sellest tulevad need väga valusad villid."

Esimese asjana soovitavad nad ville kehal märgates alati minna päikesekiirguse eest ära tuppa, pesta nahka jaheda veega ning teha jahutavaid mähiseid. 

Samuti ootab Keskkonnaamet infot karuputke levikualadest Eestis.

Vaata lähemalt päises asuvast "TV3 uudiste" videoloost!