Reklaam sulgub sekundi pärast

“Natuke piinlik on seda kõike vaadata.” President ootab riigikogu liikmetelt kompromisse

"TV3 uudised" vahendab, et riigikogu töö on umbes ning obstruktsioon ei paista lõppevat. Erakonnad süüdistavad teineteist ning president ei soovi asja enam lihtsalt pealt vaadata ja nimetab olukorda piinlikuks. Mis oleks lahenduseks?

Kes peaks sammu tagasi astuma, kas koalitsioon, opositsioon või mõlemad korraga? President lausus eelmisel neljapäeval, et riigikogus peaksid kõik sammu tagasi võtma ning seetõttu on käesoleval nädalal erakondade juhid ka Kadriorgu kutsutud. "Ma räägin nendega ja vaatan, millised on nende võimalused, aga see on ikkagi riigikogu liikmete pädevuse ja tahte küsimus. Natuke piinlik on seda kõike vaadata," ütles Vabariigi President Alar Karis.

Riigikogu liige Raimond Kaljulaid sõnas, et tema arvates on seda kõigil piinlik vaadata. "Ma usun, et tänasel hetkel selle ühe erakonna käitumist riigikogus, kes tegeleb tõesti täiesti absurdse riigikogu töö ja üldse riigi töö takistamisega, et kõigil teistel erakondadel on piinlik vaadata."

Mitmed ööistungid on nüüdseks seljataga. Kui obstruktsiooni alustasid Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), Isamaa ja Keskerakond üheskoos, siis nüüdseks on võitlema jäänud vaid EKRE ning nii mitmedki kolleegid süüdistavad neid üksikvõitlejateks ning kogu süsteemi blokeerijateks.

EKRE fraktsiooni aseesimees Siim Pohlak tõdes, et hea meel selle üle kellelgi ei ole, kuid igas konfliktis on kaks osapoolt ja hetkel on olukord nende jaoks vajalik. "Ma ütlen veelkord, et valitsus pandid kokku valetades. See ei ole ju tegelikult normaalne ja ma arvan, et märkimisväärne osa Eesti inimestest ei ole rahul sellega, kuidas seda tehti."

Erakond Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles, et lahendus poliitilisest ummikseisust on ainult erakondade positsiooni ja koalitsiooni suhtlemine. "Augusti keskel pakkusin ma välja võimaluse, et erakonnajuhid saaksid kokku enne parlamendi istungjärku. Kuu aega hiljem olid koalitsiooni esindajad sellega nõus. Me kohtusime tund aega ja siis leppisime kokku, et kohtume uuesti. Siiamaani seda kohtumist ei ole."

Riigi majandus tuleb korda teha – seda lauset on korrutanud kõik valitsuserakonnad. Samas on Eesti näiteks Euroopa Komisjoni poolt avaldatud ülevaate kohaselt enda eelarvega top kuue riigi hulgas, kes ei ole puudujäägi piiri lähedal või sellest suisa üle. Raimond Kaljulaiu sõnul ongi see üks näide sellest, miks on maksude näol riigi majanduse kordategemine nii tähtis – et Eesti ei satuks nende nõrgemate riikide hulka. "Miks need eelarvereeglid on üldse kehtestatud? Sellepärast, et Euroopas on olnud riike, kes on kulutanud sedavõrd palju rohkem, kui on olnud riigi tulud, et see on viinud need riigid sisuliselt pankrotti ja mõned nendest riikidest olid, tuletame meelde, paarkümmend aastat tagasi Eestist oluliselt jõukamad. Selletõttu, et nad oma riigi rahanduse lasid täiesti korrast ära, on nad meist ka majanduslikult maha jäänud. Me oleme täna läinud oma majanduslikult heaolult nendest riikidest ette."

Opositsioonilt on igatahes selgesti kuulda, et ka järgmiseks nädalaks plaanitakse ööistungeid, sest lahendust ei paista silmapiirilt.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.