Reklaam sulgub sekundi pärast

Olukord endiselt hapu: kui palk ei tõuse, võivad streikima asuda ka maakoolide õpetajad

Õpetajad pole rahul valitsuse otsusega tagada neile oodatust palju väiksem palgatõus, vahendab "TV3 uudised". Õppejõud plaanivad seetõttu suurt streiki. Viimase õlekõrrena kohtus haridus- ja teadusministri Kristina Kallas riikliku lepitajaga.

„Tõepoolest, minu ettepanek oli valitsusele tõsta õpetajate palga alammäär kaheksa protsenti ja eks ma siis selgitasin neid põhjuseid, miks meil antud olukorras riigieelarve tänase seisu juures meil seda kaheksat protsenti siiski tõsta võimalik ei ole. Meil lihtsalt neid rahalisi vahendeid ei ole, sest riigieelarve seis ei ole kuidagi kiita,” ütles haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.

Eesti Haridustöötajate Liit (EHL) on aga öelnud, et juhul kui palk ei tõuse, tuleb neil streikima hakata. Kui reaalne see on, et sellises olukorras on võimalik veel kompromiss leida?

„Minu ülesanne on täna ikkagi streik ära hoida selleks, et õpetajatega see töörahu saavutada. Aga küsimus on tõesti selles, et mis on see kompromissi koht ka õpetajate esindajatega. Ma saan aru, et riiklik lepitaja kohtub nüüd õpetajate esindajatega ja mingil hetkel oleme kõik laua taha istuma. Minu palve kindlasti oli ka see, et me kohalikud omavalitsused laua taha saaksime, sest õpetaja tööandja on ju tegelikult kohalik omavalitsus,” lisas minister.

Ministri sõnul on nende osalemine oluline, sest laual võiks olla ka variant, kus kohalikud omavalitsused hakkavad ühtselt iga-aastasest riigipoolsest toetusest eraldama õpetajate palkadeks senisest rohkem raha. Täna on see Kallase sõnul üle-eestiliselt väga erinev. Tallinn on näiteks üks nendest omavalitsustest, kes panustab lisaks riigile ka enda eelarvest õpetajate palkadeks üle saja miljoni euro. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul pole aga ministri plaan reaalne, sest väiksemate omavalitsuste olukord on täna niigi keeruline.

„Juba praegu omavalitsused ei suuda kõiki enda kohustusi katta, aga ka sellepärast, et riik või määrab täiendavaid kohustusi omavalitsustele, aga katet ei anna,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Väga paljud omavalitsused on rahaliselt juba väga keerulises seisus ja me peame aru saama, et haridusvõrgul on väga oluline regionaalpoliitiline mõõde. Aga selge on see tõesti, et suured ja rikkamad jõukamad omavalitsused, neil on võimalik maksta konkurentsivõimelisemat palka ja meie peame väiksemad omavalitsused peavad rohkem pingutama,” ütles Türi abivallavanem Elar Niglas.

Kas see aga tähendab, et väiksed maakoolid jäävad nii õpetajatest tühjaks, sest kõik suunduvad pealinna parema elu peale?

„Ma usun, et sellepärast veel ära ei minda. See on tüüpiline eesti inimene, ükskõik, oled sa õpetaja või muus ametis. Et ega ju väga tänavale plakatitega ei minda, tehakse oma tööd edasi, kas nina norus või särasilmil,” ütles Laupa kooli direktor Kaarel Aluoja.

Ühes on aga koolijuht kindel – kui palk ei tõuse, hakkavad streikima ka need leplikud maakoolide õpetajad.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.