Reklaam sulgub sekundi pärast

Õõvastav! Facebook ja Instagram tahavad kasutajate andmeid tehisintellektile söötma hakata

"TV3 uudised"

Erinevate sotsiaalmeedia platvormide kasutajate andmete kogumine ei tohiks tulla kellelegi üllatusena. Facebooki ja Instagrami emafirma Meta uuendus on aga inimesed teinud äärmiselt murelikuks, sest selle järgi hakatakse kasutajate andmeid ette söötma tehisintellektile, mille tagajärjed võivad olla hoomamatud ja ka ohtlikud.

Nii juristid kui ka meediauurijad leiavad, et viimased arengud ja otsused Meta poolt on seotud suure turvariskiga.

Igapäevaselt teevad inimesed ainuüksi Eestis Instagrami ja Facebooki tuhandeid postitusi, mille alla kuuluvad nii pildid, story'd kui kommentaarid tuttavate kontodel. Kujutage nüüd ette olukorda, kus iga teie liigutust ja seeläbi ka isiklikke andmeid kasutatakse ära tehisintellekti ehitamiseks. Just see Metal plaanis ongi.

"Kui inimene on näiteks kasvõi aastaid tagasi oma Facebooki ajajoonele teinud postitusi delikaatse sisuga infost, jaganud seal andmeid enda, oma pere kohta, võib-olla äärmisel juhul ka terviseandmeid, siis alates 26. juunist on Metal kõikidele nendele andmetele ligipääs. Seda, kuidas praktikas neid andmeid kasutama hakatakse, me tegelikult veel ei tea," kommenteeris jurist Mirell Lill.

Viimastel nädalatel on Meta muudatuse kohta saatnud kasutajatele laiali teavitavad kirjad, mistõttu on see nüüd avalikkuse ees tekitanud ka palju meelehärmi. Eriliselt on sellele tähelepanu juhtinud just juristid ja meediauurijad, kelle sõnul ei ole selline muudatus eetiline.

"Ma arvan, et peamine asi, mis tekitab segadust ja pahameelt, on ikkagi teadmatus. Platvormidel on jube mõnus öelda, et kõik on ärisaladus, me ei saa teile täpselt öelda, mida me kasutame. Aga kasutajana on seda väga nõme kuulda – me kasutame su andmeid, aga me ei ütle sulle täpselt mida, kuidas ja mille jaoks," sõnas TÜ ühiskonnateaduste instituudi meediapädevuse nooremteadur Maia Klaassen.

"Kõige suurem risk, mis sellega kaasneb, ongi see, et andmed lekivad näiteks küberkurjategijate või muude kuritegelike organisatsioonide kätte ja sealt neid andmeid tagasi saada on sisuliselt võimatu. Kui me jagame enda kohta selliseid biomeetrilisi ehk füüsilisi andmeid, siis meie fotode ja videote põhjal on tänapäeva tehnoloogia abil võimalik teha tehislikke videoid, kus pannakse inimesi ütlema midagi, mida nad tegelikult öelnud ei ole. Sõltuvalt kontekstist võivad sellised olukorrad olla fataalsete tagajärgedega," lisas Lill.

Kurb tõsiasi on see, et kogu sotsiaalmeedia platvormide ärimudel on üles ehitatud andmete kogumisele. See on ka põhjus, miks need on inimestele tasuta. Kasutajatel tasuks lihtsalt päriselt mõelda, kuhu nad linnukese panna, et teada, millega nad nõustunud on. Facebooki ja Instagrami puhul on tegelikult võimalik ka järele vaadata, milliseid andmeid Meta sinu kohta kogub, laadides seadete menüüst alla oma isikliku andmekogumi.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.