Reklaam sulgub sekundi pärast

Õpetajad kukkusid eesti keele eksamil massiliselt läbi. Haridusministri sõnul on olukord lootustandev

"TV3 uudised"

Keelereform näeb ette, et 1. augustiks peavad vene keelt kõnelevad õpetajad oskama vähemalt B2 tasemel eesti keelt. Juunikuu keeleeksamite tulemus näitab, et vaid 20% õpetajatest sooritas eksami edukalt. Haridusminister Kristina Kallase sõnul on olukord aga lootustandev ning õpetajad tublid.

„Iga eksami korraga aina suurem hulk õpetaja tegelikult eksamit sooritab,” ütles haridusminister Kristina Kallas. Tema sõnul said paljud õpetajad eelmise aasta jaanuaris aru, et kui nad keelt õppima ei hakka, siis neil õpetajakarjääri enam ei ole. „Ja kui ta jaanuaris 2023 võttis ette keele õppimise, siis täna on ta juunikuuks jõudnud sellesse faasi, et ta suudab B2 tasemel [eesti] keelt tõendada.”

Eesti keele õppele üleminek toimub, see on kindel. Esimeste ja neljandate klasside ning lasteaiarühmade õpetajad peavad oskama C1 tasemel eesti keelt. Selles järeleandmisi ei tehta. Küll aga on veel päris palju venekeelsetes koolides põhikooli klasside õpetajaid, kes ei ole sooritanud edukalt B2 taset, sest õppimise aega jäi väheks.

„Kui neil on täna B1 tasemel eesti keele oskus – see on kesktaseme eesti keele oskus –, nad on õppinud ja jätkavad eesti keele õppimist ka lähiajal, selleks et sooritada B2 taseme [eksam], siis nendega on lubatud sõlmida üleminekuleping, ühe aastane üleminekusäte,” lisas Kallas.

Isamaa erakonna esimees Urmas Reinsalu on aga seisukohal, et selline vastutulek on ebarealistlik ning valitsus ei tohiks järeleandmisi enam teha.

„Nad ei omandanud seda 16 aasta jooksul, mil nõuded kehtisid. Nad ei omandanud seda kahe aasta jooksul, mil oli teada, et nad 1. augustist peavad töö kaotama. Ja nüüd Kristina Kallas väidab, et nad omandavad selle siiski. 30 aastat on see olukord selline olnud ja nüüd on aeg mitte põnnama lüüa.”

Teadupärast varitseb tõsine õpetajate puudus Narvat. Narva abilinnapea Messurme Pissareva sõnul on ajaline pikendus õigustatud. See annaks neile seadusega vastava kvalifikatsiooniga pedagoogid, mis tähendab, et praegused õpetajad jäävad alles.

„Kui inimesed ei käi, ei õpi ja ei ole motiveeritud, siis ei nõuagi midagi või ei palu, et mingisugust pikendust või ajutise lepingu võimalust. Aga vaid nendega, kes tegelikult teevad sellise suure töö.”

Kallas usub aga siiralt, et aasta jooksul suudetakse B2 tase kätte saada, kuid kui aasta jooksul eksamit ikka ei sooritata, siis lõpeb ka õpetajakarjäär.

„Õppimine ei jää B2-ga püsima, tegelikult on vaja saada C1, sellepärast et kolme aasta pärast ei ole meil praktiliselt koolis enam seda töökohta, kus sa saaksid töötada õpetades vene keeles.”

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.