Reklaam sulgub sekundi pärast

Õpetajate palgatõus jääbki tulemata? Alanud läbirääkimised ei anna suuri lootusi

TV3 uudised

Kooliaasta sai stardipaugu ja sellega algasid ka õpetajate uued palganõudmised. Eesti Haridustöötajate Liidu algatusel tulid kokku minister ja õpetajate esindajad, et taaskord töötasu üle vaielda ja tõdeda, et riigil raha pole. Päevakorras on ka uus vastasseis.

"Esitasime vastastikku oma positsioonid. Õpetajate palgasoovid on ju teada ja mina rääkisin ja esitasin ka selle positisooni, et arvestades riigieelarve seisu järgmisel aastal õpetajate palgatõusu soove me kindlasti täita ei saa," sõnas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. "Kui 25. aastal palgatõusu teha ei saa, siis 2026, 2027 ja 2028 aastal peab õpetajatele mingi kindluse andma, et palk päris ei külmuks neljaks aastaks."

Ebarealistlik tõus, millest minister räägib, on Eesti Haridustöötajate Liidu ettepanek tõsta õpetajate töötasu alammäär 2025 aastal võrdseks eeldatava vabariigi keskmise palgaga ehk vähemalt 2042 euroni. 

"Kindlasti me ootame rohkem ja palgaarv, see 2042, arvan, et sobiks meie õpetajatele, aga edasi vaatame, võib-olla vaja tõsta," sõnas Lasnamäe Põhikooli direktor Milena Pogodajeva. 

Eesti Haridustöötajate Liidu esimehe Reemo Voltri sõnul tundub seis nukker ja lootus kiire tõusu osas on hääbumas, sestap on nüüd võetud suund kollektiivlepingu saamisele. 

"Oluline on kindlasti see, et saaks järgmiste aastate eelarvestrateegiasse sisse see plaan, et kuidas õpetajate palkadega edasi minnakse. Ja see on väga oluline," sõnas Voltri. 

Läbirääkimiste valguses on aga välja koorumas veel üks tüliõun. Nimelt ei osalenud vestluses Linnade ja Valdade Liit, keda sinna väidetavalt oodati, kuid vaid siis, kui neil on kaasas omavalitsuste volitused.

"Ega meid täna sellele kohtumisele ei oodatudki. Meie liit sai esmaspäeval kutse, aga huvitav moment on see, et meile seati ka tingimus kohtumisel osalemiseks," avaldas Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei ning lisas, et varasemalt pole neilt volitusi nõutud. 

"Linnade ja Valdade Liit ei taha võtta volitusi ja tulla laua taha. Me siiski väga loodaks ja sooviks, et nad seda teeks, sest see vastutus õpetajate palkade osas on täpselt sama palju kõikidel tööandjatel," sõnas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.  

Kas tegu on möödarääkimisega või möödahiilimisega, teavad vaid asjaosalised ise. Haridusminister kohtub õpetajate esindajatega taas septembri lõpus, mil arutatakse pikema plaani üle.

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!

Kommentaarid puuduvad