Reklaam sulgub sekundi pärast

“Polegi seda kunagi näinud!” Kui tihti ja kas üldse tõstetakse eestlastel palka?

TV3 uudised

Hea uudis on, et Eestis on viimastel kvartalitel palgad tõusnud. Halb uudis aga see, et jätkuvalt ei näi see olevat trend. Milliseid tagajärgi palgakasvu vähenemine endaga kaasa toob?

"TV3 uudised" käisid tänaval uurimas, millal inimestel viimati palka tõsteti. "Millal viimati? Ammu. Kaks aastat tagasi," tõdes üks meesterahvas. Teine aga sõnas, et tema polegi palgatõusu näinud: "1700 kuus, üüriarve on 600, riided ja söök... rohkem ei jää järgi midagi." Üks naine aga sõnas, et tema sai alles esimest päeva tööle üle mitme kuu ning ka palka pole veel saanud. "Õpetajaamet ootab ees. Põnev!"

Keskmine brutokuupalk on Eestis jõudnud 2007 euroni. Esimese kvartali võrdluses kasvas palk 153 eurot. Kui võrrelda eelmise aasta teist kvartalit, siis on keskmine brutokuupalk kasvanud 135 eurot. Kuigi brutokuupalk kasvab, siis kasvutempo on selgesti aeglustunud. 

Statistikaameti sotsiaalstatistika tiimijuht Eveli Voolens tõdeb, et inimeste ostujõud on mõnevõrra paranenud, kuid palgakasv on aeglustunud. "Ja ka tooted ja teenused on kallinenud. Kuigi ostujõud võib olla suurenenud, siis ikkagi inimesed võivad tajuda elukallidust ja sellega ühes võib ka veidi vähem raha kätte jääda," rääkis Voolens.

Kõige kiiremini kerkisid palgad tervishoiu ja sotsiaalkindlustuse tegevusalal. Ka hariduses suurenesid töötasud keskmisest rohkem. Voolensi sõnul kerkisid palgad kõige vähem põllumajanduses.

Järgmiseks aastaks valitsuse poolt planeeritud uued maksud võivad tuua uued probleemid. Näiteks otsitakse erinevaid viise kuidas vähem makse maksta ning ümbrikupalkade osakaal võib kasvada neis valdkondades, kus liigub rohkem sularaha. 

Ekspertide sõnul on palga kasvamine küll hea uudis, kuid järgmisel aastal peame vaatama tõele otsa: palgakasv aeglustub, hinnatõus kiireneb ja maksutõusud röövivad täiendava tüki tarbija rahakotist. 

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!