Reklaam sulgub sekundi pärast

Raske elu viib tavainimesed vargile? Poevarguste arv on aastaga hüppeliselt tõusnud

TV3 UUDISED

Justiitsministeeriumi värske uuringu kohaselt moodustasid 51% möödunud aastal toime pandud kuritegudest varavastased teod. Eriti suure tõusu on teinud poevargused, mis on lausa mitmekordistunud.

"Tänane hommik algas nii, et Pärnus tuli üks meesterahvas poodi, võttis kaks võrkkiike kaenlasse ja kõndis poest välja. Mõned minutid peale seda tuli üks meie vana tuttav, kes on varguste tõttu politsei poolt juba neli korda kinni peetud. Tema tuli poodi, pani rahulikult kaks pudelit viina püksi ja jalutas välja, et saaks päeva alustada," selgitab "TV3 uudistele" olukorda A1000 kaupluse sisekontrolli juht Veiko Vares.

Varese sõnul toimub isegi nende kõige väiksemas poes igal kuul ligi 100 vargust. Möödunud aastal pandi toime 13 932 varavastast kuritegu. Ametlikel andmetel on varguste arv aastaga tõusnud 40 protsenti, kuid enamik vargustest politseini ei jõua. G4S valveosakonna juhataja Kaido Kalamets nendib, et võrreldes aastaid 2023 ja 2024, on tuvastatud varguste arv kasvanud koguni kolm korda.

Iseteeninduskassad ahvatlevad varastama?

Kõige enam kahju tekitavad sarivargad, kes varastavad suurtes mahtudes ja süsteemselt. Kõige enam on kasvanud varguste hulk aga nii-öelda tavaliste inimeste seas. Üks põhjuseid on iseteeninduskassade levik, kuid osati on see ka abivajajate hulga suurenemise tagajärg. 

"Väike kleptomaaniatrend on ka tekkinud. Ma arvan, et see on seoses iseteeninduskassadega, kus inimestel on võib-olla alguses jäänud kogemata mõni asi läbi piiksutamata. Nad on avastanud, et ei jää vahele ja hakanud seda üha rohkem tegema. Seal on paljud varastest natuke kleptomaanid või juhuvargad, kes teevad seda, kuniks vahele jäävad," räägib Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.

Juhuvaraste hulgas on ka näiteks pensionäre, kes ostavad mõned tooted, kuid libistavad ka osad kallimad endale kotti. Varastatakse kõike: ravimeid, kodutarbeid ja toidukaupu. Oli periood, kus kadus ka meeletu kogus võid. Tihti tegelevad pikanäpundusega ka lapsed ja seda tihti väljakutsena.

"On märgata, et kambavaimu tõttu pannakse midagi taskusse ja proovitakse. Seal ei ole seda, et raha ei oleks, vaid suuremalt jaolt on see justkui väljakutse. Ühel õnnestus, tuleb teine ja kolmas, aga nad ei saa sellest aru, et see tuleb välja. Poes avastatakse, et see toode on kadunud, vargus leitakse üles ja selle kohta tehakse avaldus. Ei ole mõtet seda rumalat õnne proovida, kas jään vahele või mitte," kinnitab A1000 kauplus sisekontrolli juht Veiko Vares.

Vaata artikli päises olevast videost, millised karistused ootavad poevargaid!