Reklaam sulgub sekundi pärast

Reoveeuuring paljastab: just nendes Eesti linnades tarvitatakse enim narkootikume

TV3 uudised

 Justiitsministeerium avaldas taas reoveeuuringu, mille eesmärk on saada ülevaade narkootikumide ja psühhotroopsete ainete tarvitamisest Eestis. Selgub, et kõige laialdasemalt on liikvel endiselt kanep ning regulaarset narkootikumide tarvitamist on märgata kõigis Eesti linnades. 

Narkootikumid ei ole Eestis enam ammu seotud pelgalt ööeluga, vaid mõnuaineid tarvitatakse igapäevaselt ning kohta valimata. 

"Me oleme neid analüüse nüüd kaks aastat teinud. Me teame enamvähem, et see regulaarselt aineid tarvitavate inimeste hulk ei ole meil enam sadades, mitte ka tuhandetes, vaid kümnetes tuhandetes," tõdes Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna nõunik Krister Tüllinen "TV3 uudistele" antud intervjuus. "Me ise hindame, et ta jääb sinna 20 000 - 30 000 inimese hulka."

Tervise Arengu Instituudi uimastite valdkonna juhi Katri Abel-Ollo sõnul on see kurb igatepidi. "Kas see on väike või suur kogus, on ikka kurb, et inimesed ei saa elada rahus ja õnnelikult oma tavapärast elu ja peab otsima abi keemiast," sõnas naine.  

Kõige rohkem tarvitatakse Eestis endiselt kanepit, amfetamiini ja kokaiini. Regulaarne tarvitamine joonistub seejuures välja kõigis uuritud 13 linnas, kuid kokaiini pruugitakse kõige rohkem Rakveres ning kanepit Narvas. Viimase tarvitamine on seal muideks võrreldes eelmise kvartaliga ka enam kui kahekordistunud. Siinkohal on suure tõenäosusega seos suviste pidustustega, kuid mõnuaine parem levik paistab silma ka politsei töös. 

"Alles eile oli ühe isiku kinnipidamine ja läbiotsimine, kus me leidsime 4 kilogrammi kanepit," avaldas PPA Ida prefektuuri kriminaalbüroo juht Rainet Juuse. "Eelmisel kuul oli Lääne-Virumaal läbiotsimine, kus oli kanepikasvatus."

Sellegipoolest ei saa reoveeuuringuid otseselt seostada kohaliku diileriga, sest tänaseks saadetakse narkootikume lausa postiteel. See tähendab, et mõnuainete levikut on ka aina keerulisem tõkestada. 

"Kui üks äri läheb pankrotti, siis avab teine uksed, võib-olla suuremas mahus, võib-olla väiksemas," tõdes Juuse. "Loodus tühja kohta ei salli. Kus on nõudlus, seal on ka pakkumine paraku."

Kui üritada värske reoveeuuringu tulemusi positiivsesse valgusesse seada, võib välja tuua, et kanep kõrvale jättes on narkootikumide tarbimine püsinud stabiilsena. See tähendab, et kogused ühe inimese kohta ei ole hüppeliselt suurenenud. 

"Ja ei olnud õnneks ka neid väga tapvaid ja ülikangeid sünteetilisi opioide selles reovees näha," sõnas Ollo.

Vaata lähemalt "TV3 uudistest", mis asub päises!