Reklaam sulgub sekundi pärast

Sõnakad riigikogulased vaidlesid julgeoleku üle. Karilaid: sõjahüsteeria külvamine ei aita kaasa!

Sõnakas vastasseisus vaidlevad Isamaasse kuuluv Jaanus Karilaid ning reformierakondlane Valdo Randpere, kust läheb valitsuse piir julgeolekuteemadel rääkimise ning sõjahüsteeria külvamise vahel. Karilaiu sõnul külvatakse sõjahüsteeriat, Randpere sõnul on tegemist vaid üldise Venemaa ohu teadvustamisega.

Riigijuhtide sõnavõttudest jääb viimasel ajal mulje, justkui tuleks kindlasti sõjaks valmistuda, küsimus on vaid, et millal. Hoiatajate seas on ka peaminister Kaja Kallas. "Selle valitsuse kõige suurem prioriteet on olnud julgeolek," sõnas Kallas.

"Majanduses ja hariduses vaatavad meil vastu probleemid ja selle asemel, et nendega tegeleda, on peaminister otsustanud hakata külvama sõjahüsteeriat," ütles Riigikogu liige (Isamaa) Jaanus Karilaid.

Reformierakondlane ja Riigikogu liige Valdo Randpere sõnas, et Kaja Kallas pole kordagi rääkinud sellest, et kolme aasta pärast tuleks Venemaa Eestile kallale. "Kaja on rääkinud sellest, et Venemaa on ohuks kogu NATO-le. Ja see on tõsi. Kuidas rääkida Venemaast nii, et kõik saaks aru, kui ohtlik ta on, ilma, et sa väga hirmutaksid oma elanikkonda. Keegi ei taha ju elanikkonda hirmutada, aga silmi kinni panna Venemaa ohu ees ka ei saa."

Julgeolekust rääkides tõi Karilaid välja ka kaitseväe juhataja Martin Heremi lahkumise. "See näitab, et julgeolekupoliitikas selle asemel, et tööd teha, oma meeskonda koos hoida ja teha reaalseid otsuseid. See sõjahüsteeria ei aita midagi kaasa. Tuleb reaalselt tegeleda iseseisva kaitsevõimega, kuulata eksperte, rahulikult tööd teha. See annab kindlustunde ka meie investoritele, kasvatab majandust, töökohti ja annab inimestele turvatunde."

Randpere tõi välja, et juba enne sõja algust oli Euroopas vaid kaks riiki ja riigipead, kes otsustasid eelneva aasta detsembris Ukrainale abi anda. "Andis Eesti ja andis Suurbritannia Ukrainale tankitõrjerelvi ja veel mingit abi. Ainult kaks riiki. Nii sinu toonane erakond kui ka sinu praegune erakond irvitasid selle väljavaate üle, et hakkab sõda. 19. jaanuari 2022. tuletan meelde, kuidas Kaja käis Riigikogule rääkimas, et on vaja teha lisaeelarve 400 miljoni euro peale selleks, et valmistuda Ukraina vastu algavaks rünnakuks. Te naersite selle välja."

Samuti võeti vaatluse alla ka haridusteema ning õpetajate palgad. Karilaid väitis, et Reformierakond ei võta asja tõsiselt, kuna ei suudeta leida 10 miljonit streigi ärahoidmiseks ja õpetajate palkade tõstmiseks. "Kui ma vaatan süvitsi, kui me räägime 200 miljonist, siis on juurpõhjus selles, et te olete koguaeg maksudega mänginud. Ma tuletan meelde, te hakkasite tulumaksu alla sikutama 36% pealt. Kui ei oleks maksudega mängima hakatud, kui ei oleks seda puudutud, meil oleks täna miljardeid, sadu miljoneid oleks meil riigieelarves."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.