Reklaam sulgub sekundi pärast

Suur hüpe kosmoseteaduses? Eesti tudengid arendavad uusi ja nutikaid satelliite

"TV3 uudised"

Möödunud sügisel startis kosmosesse tudengisatelliit ESTCUBE-2. Nüüd tutvustasid noored insenerid juba uut projekti, mis peaks orbiidile lendama 2027. aastal. Kui see aga õnnestub, hüpatakse kosmoseteaduses taas üks suur samm edasi.

Teisipäeva pärastlõunal kergitati Tallinna tehnikaülikooli hoones saladuseloori uuelt tudengisatelliidilt SUTS, mille eesmärk on teadlased taas kord viia sinna, kuhu nende pilk muidu ei ulatuks.

„SUTSu peal arendatakse mitut erinevat teadusmissiooni ja tehnoloogilist missiooni, mida arendavad Eesti väikeettevõtted, kes tegelevad just nimelt kosmosevaldkonnas, nii et me testime uusi tehnoloogiaid ja tudengid saavad proovida ise kosmoseriistvara ehitada,” ütles Eesti Tudengisatelliidi juhatuse esimees Katriin Kristmann.

SUTS on ka esimene projekt, kus Tartu ja Tallinna tudengid on jõud ühendanud. Uue satelliidi ülesandeks on katsetada telekommunikatsiooni, kaamera ja päikeseenergia tehnoloogiaid maa lähiorbiidil ning ühtlasi on see seni väikseim tudengite poolt toodetud satelliit.

„Siiamaani on olnud Eesti satelliidid kuupsatelliidid, mis on 10x10x10 cm ühikutest kokku pandud, aga see on 5x5x15 cm. Kindlasti on keeruline kõike seda mahutada ära palju väiksemasse satelliiti,” ütles SUTSu juhtiv elektroonikainsener Karl-Mathias Moor.

Tehnilisest poolest vaat et keerulisem on aga motiveeritud meeskonna leidmine, kes oleks valmis projekti juures töötama mitu aastat.

„Iga tudeng, keda ma tunnen, on väga ambitsioonikas ja soovibki teha midagi sellist, mis aitab mõjutada nii teadustööd kui ka seda motivatsiooni, et midagi on minul ehitatud kosmoses. Samuti iga insener või iga n-ö juhatuse liige, kes meil on olnud siin projektis, leidnud kohe peale projekti lõppemist endale töökoha, on väga palju arendanud teadusesse ja saanud igasuguseid stipendiumeid, ehk siis see on tuleviku jaoks väga-väga suur panus," ütles Eesti Tudengisatelliidi finantsspetsialist Karoliina Kullamaa.

Isegi kui noored töötavad suuresti missioonitundest, ulatuvad sellised projektid kosmosesse mitmes erinevas mõttes.

„Kosmoseasjad on alati väga kallid, nii ka meie otsime alati sponsoreid, partnereid, toetajaid, kellega koostööd teha ja ülikoolidel on siin ka väga suur roll,” lisas Katriin Kristmann.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.