Reklaam sulgub sekundi pärast

Tähelepanu! Koos ravimitega reisides tuleb järgida mitmeid kindlaid reegleid

TV3 uudised

Kui lennata Schengeni ruumis, siis tuleb nii mõningaidki reegleid järgida. Näiteks ei tohi kõiki ravimeid niisama endaga riigist välja minnes kaasa võtta, vaid selle jaoks peab olema eriline tõend. Seda tõendit saab aga nüüdsest palju lihtsamalt kui varem.

Kui varasemalt tuli digitaalselt allkirjastatud taotlus saata Ravimiametisse, ravimiamet kontrollis seda ja saatis posti teel tõendi tagasi, siis nüüd on seda võimalik teha palju lihtsamalt - tuleb minna lihtsalt ükskõik, millisesse apteeki ja tõendi saab sealt kätte.

Selleks, et sellist muudatust üldse ellu viia saaks, on ettevalmistusi tehtud ligi kümme aastat. Sellist Schengeni tunnistust ei pea aga taotlema iga ravimi jaoks.

"Schengeni tunnistus on selline paberil antav dokument Schengeni riikides, mille peab võtma, kui reisile võetakse kaasa narkootilisi või psühhotroopseid ravimeid," sõnas Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane ning lisas, et täpsemalt kuuluvad sinna alla näiteks tugevad valuvaigistid, ärevuse, unetuse ja aktiivsus-tähelepanuhäire ravimid.

Samas on ka ravimeid, millega reisides võib-olla kohe ei tulegi selle peale, et tõendit oleks vaja. Nagu näiteks unerohi. 

Raekoja apteegi juhtaja Janika Tähnase sõnul võib unerohi tunduda tavaline ravim, kuid niisama nendega üle piiri minna ei saa. Ta tõdes, et alati võib uurida ka apteekrilt endalt. "Aitame alati hea meelega selekteerida ja vastavalt sellele ka tunnistuse vormistada."

Ravimiamet väljastab üle kahe ja poole tuhande Schengeni tunnistuse aastas. Ühe Schengeni tunnistuse vormistamine apteegis maksab viis eurot ning kehtib kolmkümmend päeva.

Selleks, et inimene tahtmatult seaduse küüsi ei jääks, on igati mõistlik sellist tõendit kaasas kanda. Schengeni tunnistust on vaja ka juhul, kui reisi jooksul ainult läbitakse Schengeni riiki või lennujaama.

Ravimiameti järelevalve osakonna juhtaja Liis Prii sõnul võib tekkida ilma Schengeni tunnistuseta reisile minna sekeldusi või viivitusi. "Kelleltki vabadust võtma ei hakata, küll aga võite jääda ravimitest ilma või jääte järgmisest lennust maha," rääkis Prii ning lisas, et siis on vaja muul moel ära näidata, et ravimid kuuluvad just sulle.

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost, mis asub päises!