Reklaam sulgub sekundi pärast

Elu keset sõda: Ukrainas pideva pommirahe all elav perekond avas Marek Lindmaale oma kodu uksed

"Ukraina lood"

"Ukraina lood" viiendas osas külastati Zaporižžjas ja Dnipros elavaid inimesi, kes vaatamata kõigele üritavad säilitada positiivsust ja lootust. Pidevast pommitamisest hoolimata ei soovi kõik oma kodust lahkuda, kuid rakendavad siiski väga lihtsaid ettevaatusabinõusid, mis on ka reaalselt elusid päästnud.

Näiliselt turvalisest Lääne-Ukrainast sõja tulipunktide ehk Ida-Ukraina poole liikuvad Marek Lindmaa ja Mart Reimann vahendavad Ukraina linna Zaporižžja elu-olu, mis on täiemahulise sõja algusest alates kannatanud pideva mürsu-, raketi- ja droonirünnaku all. On aga neid inimesi ja perekondi, kes ka sellises kohas elades mingil juhul oma kodust loobuda ei taha. Ühe sellise perekonnaga Marek ja Mart ka kohtusid. Nõukogudeaegses paneelmajas said mehed juba enne korteriukse sulgemist tervitusnapsu osaliseks. Külalistele laua katnud perenaine Julia ütles, et ta pole iseloomult nukrutseja ning ka kõige raskematest hetkedest on teda üle aidanud huumor.

Kuigi Julia perel pole plaanis kodumaad jätta, on neil laste rahustuseks kohvrid alati pakitud, et vajadusel kiiresti kodust lahkuda. Samuti ei lähe Julia kusagile nii, et tal poleks telefoni kaasas. Eriti oluline on see endaga vannituppa kaasa võtta. Selline harjumus on Ukrainas päästnud mitmeid elusid. Kohalikel on rääkida mitmeid lugusid, kuidas just läbi telefoni saabunud raketirünnaku hoiatusele pääsesid nad kindlasti surmast. Või mis veel uskumatum – inimesed on sõna otseses mõttes rusude alt lähedastele helistanud ja teatanud, et nad on elus ja ootavad abi.

Zaporižžjast Dniprosse edasi liikudes tõdeti taas, et kohalike elanike vaim on tugev. Kui riigis käib sõda, peab ikkagi olema kusagil koht, kuhu inimesed saavad tulla ja korraks sõjakoledused oma peast välja visata. Seda, et meelelahutuse, kultuuri ja puhkuse järele ukrainlastel nõudlust on, nähti juba kolmandas osas, mil külastati Karpaatides asuvat suusakuurorti. Dnipros oli selleks kohaks üks talu, mille pererahvas oma uksed kõikidele huvilistele avanud on. Tasuta saavad seda teha sõjaväelased ja nende pered, sümboolse tasu eest aga kõik teised. Sõja ajal jõudis rakett ka talu koduhoovi ning pererahvas pääses napilt surmast. Talu perenaine Jevgenija Molchanova kirjeldab, et see juhtus poolteist aastat tagasi, kui pere kodus magas. „Ma arvan, et meil vedas. Meile kingiti teine elu. Rakett lendas maja lähedale, maja ja põllu vahele. Kõik inimesed jäid ellu, kõik loomad mitte.”

Jevgenija sõnul manitsesid osad inimesed neid mitte sellest rääkima, sest muidu ei tule turistid enam nende tallu. Tema talitas aga vastupidi, mis tõi kohale palju inimesi, tuues loomadele toitu ja annetades raha.

Samas talus rääkis hukkunud sõjakangelase abikaasa Ljudmila, et raske on sõja mõju sõnadesse panna, sest halbu uudiseid tuleb iga päev ning kõik on sellest kaotanud. Just seetõttu on igasugused mõtteid mujale viivad väljasõidud üliolulised ja lausa kriitilise tähtsusega. „Selleks, et vahetada keskkonda, et oleks moraalne ja vaimne keskkonna muutus. Et oleks veidi puhkust, veeta nädalavahetus või päev oma perekonnaga, oma lähedaste, lastega. On väga tähtis, et inimesed taastaksid oma psüühika, osadel on posttraumaatiline stress.”

Oma abikaasa eesliinil kaotanud Ljudmila on veendunud, et ühel päeval võit saabub, teisiti mõelda lihtsalt ei saakski.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

"Ukraina lood" on eetris TV3 kanalil teisipäeviti kell 21:30 ning kõik osad on järelvaadatavad ka TV3 Play keskkonnas.