Reklaam sulgub sekundi pärast

“Selliste sõpradeta oleks meil väga raske.” Marek Lindmaa koges ukrainlaste suurt külalislahkust

"Ukraina lood"

"Ukraina lood" 3. osa — FOTO: TV3

"Ukraina lood" kolmandas osas kogevad saatejuhid nii muretumat elu riigi lääneosas kui ka sõjaärevust, mis sadu kilomeetreid ida poole liikudes aina rohkem tunda annab. Ukrainlaste külalislahkus on nende sõnul muljet avaldav ning saate alguses teevad nad põhjalikumalt tutvust ühe suusakuurortiga.

Teleajakirjanik Marek Lindmaa ja Tallinna Ülikooli õppejõu Mart Reimanni seiklus saate "Ukraina lood" kolmandas osas jätkub esmalt kui täiesti tavalise turisti puhkus, sest külastatakse Bukoveli suusakuurorti Lääne-Ukrainas, kus neid avasüli vastu võeti.

Varasemalt rahvusvahelistest turistidest pungil olnud mõnus puhkekoht otsib täna külastajaid tikutulega taga ning hinnad on korralikult langenud. Eestlastesse ja Eesti võttemeeskonda suhtuti seal niivõrd hästi, et lisaks intervjuule pakuti Marekile ja Mardile võimalus seal ka head ning paremat proovida. "Teie rahvas ja teie valitsus aitab meid väga. Olen siiralt selle eest tänulik, selliste sõpradeta oleks meil väga raske," ütles keskuse juhataja Larisa Rainova.

Söögilauas lepiti muu hulgas kokku, et kuna Mart on järgmisel päeval roolis, proovib Marek ka laia valikut alkohoolseid jooke ning saab võimaluse veeta öö kuurorti hotellis. "Tema joob kõik ära, ta pole roolis," viitas Mart Marekile.

Paljudel inimestel võib neid kaadreid nähes tekkida küsimus, kas näiteks söögi- ja spaamõnude nautimine Ukrainas pole mitte pidu katku ajal, kuid kuurorti juhataja sõnul on väga oluline hoida raskel ajal nii kohalike moraali kui ka toetada oma äritegevusega rindel sõdivaid mehi. Siiski teadis Marek rääkida, et ei taha kohalikud ise sellele kohale reklaami teha.

Marek tõdes kolmanda osa alguses, et seni külastatud linnad Lääne-Ukrainas on tundunud täiesti turvalised ning isegi õhuhäiret pole kõlanud. "Loomulikult see võib kõik sekunditega muutuda."

Bukovelist suundutakse edasi 800 kilomeetri kaugusele Tšerkassõ oblastis asuva  Holodnõi Jari piirkonna suunas. Just selle koha järgi on nime saanud ka üks Ukraina maaväebrigaad, kellele üks kastiauto toimetatakse. Ühtlasi täiendatakse enne seda ka Ukraina võitlejate droonivarusid.

Marek ja Mart mõistavad ida poole liikudes üha enam, et näiline rahu Lääne-Ukrainas on asendumas sõjaärevusega.

Holodnõi Jar kui piirkond on Ukraina vastupanuliikumise sümbol ja oluline osa rahvuslikust identiteedist. Tihedate metsade ja künkliku maastikuga ümbritsetud piirkond on läbi ajaloo pakkunud kaitset ukrainlastele, kes on iga hinna eest okupatsioonivägedele vastu seisnud.

Holodnõi Jaris kohtuvad nad pärast esimese auto üleandmist ajaloolase Juri Liškoga, kes on oma elust 40 aastat pühendanud piirkonna ajaloo uurimisele ja säilitamisele. Läänemaailm imestab sageli, kui hästi ja ühtselt on Ukraina alates täiemahulise sõja esimestest päevadest suutnud Vene okupantidele vastu seista. Juri sõnul ei ole siin midagi uut, sest ukrainlased on sündinud sooviga kõigele, mis nende iseseisvust ähvardab, vastu seista.

"Tänane sõda, mille alustas Venemaa Ukraina vastu, ei saanud alguse 2014. aastal. Venelased on tahtnud Ukrainat hävitada juba ammu. Üks selline periood oli 1920. aastatel. 1917. aastal loodi iseseisev Ukraina rahvavabariik, kuid kohe 1918. aastal tulid Ukrainasse okupatsiooni väed ja tõid endaga kaasa terrori ja okupatsiooni režiimi," toob ta näite.

Liško sõnul on Venemaal ütlus, et Venemaa ei saa elada ilma Ukraina raua, leiva ja söeta.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

"Ukraina lood" on eetris TV3 kanalil teisipäeviti kell 21:30 ning kõik osad on järelvaadatavad ka TV3 Play keskkonnas.